“Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020”

Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014–2020 zostały przyjęte 24 grudnia 2013 r. uchwałą nr 238 Rady Ministrów i opublikowane w Monitorze Polskim 4 lutego 2014 r. (poz. 118).

Pliki do pobrania TU

„Dokument „Założenia polityki senioralnej na lata 2014-2020” został przygotowany przez Radę Polityki Senioralnej [przy MPiPS]. Dokument ten powinien stanowić ramy polityki senioralnej w przewidzianym okresie i stać się fundamentem pod strategię. Zawiera on konkretne wartości i pojęcia z zakresu polityki senioralnej i diagnozę sytuacji demograficznej, a także określa siedem obszarów priorytetowych, w ramach których sformułowano cele i wyznaczono kierunki działań.

Głównym problemem pozostaje jednak to, że choć powstały założenia, rząd nie przekuł ich w strategię polityki senioralnej, która zawierałaby plan realizacji poszczególnych celów i wyznaczonych kierunków aktywności oraz wskaźników, przy pomocy których możliwa byłaby ocena postępów w realizacji owej strategii. Trudno w takim razie stwierdzić, na ile założenia zostały zrealizowane. Niestety, Departament Polityki Senioralnej ani Rada Polityki Senioralnej nie przedstawiły opracowania, które pokazywałoby, czy i w jakiej formie polityka państwa opiera się na owych założeniach i realizuje wskazane wytyczne. Wydaje się, że jest to pewna porażka, a w kolejnej kadencji należałoby oczekiwać od rządzących uczynienia z „założeń polityki senioralnej” bardziej konkretnego narzędzia projektowania, realizowania i monitorowania polityki wobec starości. […]“

Polecamy uwadze pełny tekst art. Bakalarczyka Rafała i Wiśniewskiego Przemysława: Polityka senioralna – bilans kadencji 2011-2015 w czasopiśmie „Polityka Senioralna“ 2016 Nr 1(2) s. 6-8. Czytaj TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *