Drzemią w nas pokłady dobra. Rozmowa z Jędrzejem Solarskim, zastępcą prezydenta Miasta Poznania

Za nami wiele tygodni wypełnionych działaniami Miasta, których celem jest zarówno zapobieganie rozprzestrzenianiu COVID-19, jak i zwalczanie skutków wirusa. Czy Poznań wychodzi jak na razie z tej sytuacji obronną ręką?Zdecydowanie tak. Dzięki decyzjom podjętym na samym początku pandemii, np. o natychmiastowym zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków, byliśmy w stanie zapobiec gwałtownemu rozprzestrzenianiu się wirusa w dużych skupiskach ludzkich, jakimi są te placówki. Decyzję tę podjęliśmy jako pierwsze miasto w Polsce, jeszcze zanim rząd wprowadził to w skali całego kraju. […]

Jak to wygląda z perspektywy ochrony osób starszych? To właśnie one są najbardziej zagrożone.
Czas pandemii to niezwykle trudny okres dla wszystkich, zwłaszcza dla osób starszych dotkniętych problemem samotności, braku kontaktu z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami.

Czy jesteśmy w stanie prognozować w jakikolwiek sposób najbliższą przyszłość związaną z tym zagrożeniem?Powinniśmy liczyć się z tym, że wirus pozostanie z nami dłużej, dopóki nie pojawi się szczepionka. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie czasowej, przypuszczalnie kilkumiesięcznej, konieczne będzie funkcjonowanie w częściowym reżimie sanitarnym.
Chodzi tu o zakładanie maseczek w większych skupiskach, utrzymywanie dystansu społecznego, mycie i dezynfekcję rąk, odkażanie powierzchni wokół siebie, w sklepach i obiektach użyteczności publicznej.

Jakie działania Miasto kierowało do seniorów w ciągu ostatnich trzech miesięcy?
Miasto zadbało o nich szczególnie. W pierwszych dniach po ogłoszeniu pandemii apel do seniorów – z prośbą o pozostanie w domu – wystosował Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Jego treść była publikowana w wielu miejscach, do których dostęp mają seniorzy – na przystankach, tablicach ogłoszeniowych, witrynach radosiedli oraz w internecie, w tym w mediach społecznościowych.
Ponadto Miasto uruchomiło szereg inicjatyw wspierających seniorów. Dzięki nim mogli utrzymywać aktywność fizyczną, korzystać z oferty kulturalnej i edukacyjnej, otrzymać porady w trudnych sytuacjach wynikających z izolacji, zamówić zakupy pierwszej potrzeby, w tym leki.
Wspólnie z Caritas Poznań podjęliśmy akcję „Zakupy dla seniora”, czyli wsparcie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami mieszkających w Poznaniu. Jej celem była ich ochrona przed koniecznością wychodzenia z domów. Pomoc obejmuje zakupy leków, żywności oraz środków czystości. W ramach akcji „Senior w Domu” Centrum Inicjatyw Senioralnych, zebrało w jednym miejscu wiele propozycji online na aktywne i ciekawe spędzanie czasu w domu. To ćwiczenia, wirtualne spacery, wykłady, warsztaty plastyczne, kursy komputerowe, filmiki instruktażowe z zakresu nowych technologii, audycje, koncerty, darmowe książki, prasa senioralna oraz podpowiedzi, jak zadbać o swoje zdrowie czy szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych. […]

Czego chciałby Pan życzyć poznańskim seniorom na ten najbliższy czas?
Zdrowia oraz wytrwałości i cierpliwości w  przestrzeganiu obostrzeń, choć tak długo trwają. Nadziei, że już wkrótce spotkamy się osobiście, bez żadnych ograniczeń i nakazów. A przede wszystkim chcę Państwu podziękować za dyscyplinę i wyrozumiałość, dzięki którym możemy mówić o stosunkowo niskiej liczbie zakażonych mieszkańców Poznania. Dla nas wszystkich to nie jest łatwy czas, ale wierzę, że bogatsi o  doświadczenia, tym bardziej będziemy dbać o kontakty z bliskimi, z przyjaciółmi i powrócimy do aktywnego życia społecznego.“

Pełny tekst rozmowy Katarzyny Kamińskiej z z-cą prezyd. Jędrzejem Solarskim opublikowanej w m-czniku „Senioralny Poznań“ 2020 Nr 7 s. 3, czytaj – TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *