Wystąpienie „czwartego mówcy” Zespołu Oponentów w debacie oksfordzkiej Seniorów (Barak Kultury, 23 stycznia 2020)
Szanowna Pani Marszałek, Szanowna Drużyno Opozycji, Drodzy Państwo,
przypadła mi rola podsumowania wystąpienia trzech moich przedmówców.
- Kolega Bogdan Nowak z Miejskiej Rady Seniorów III kadencji poruszył kwestię ograniczania (przemilczania) inicjatyw seniorów, gdy chodzi o proweniencję bezpłatnych usług dla osób starszych. Centrum Inicjatyw Senioralnych czy Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM samodzielnie decydują o tych sprawach, a coraz mniej wsłuchują się w głos seniorów. Ja natomiast chciałbym dodać, że wizja narzucania kierunku działaniom seniorów dotyczy również takich miejsc jak Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego 19/21. Estrada Poznańska, która oficjalnie zarządza budynkiem, nie do końca potrafi realizować oczekiwania seniorów działających w tym miejscu. Oczywiście instytucja ta wypełnia zadania, które wynikają z funkcji, do jakiej została powołana, ale dobrze byłoby, żeby współpraca była oparta na zasadach partnerskich. Wskazanym byłoby więc opracować roczny plan pracy Estrady Poznańskiej w zakresie potrzeb seniorów.
- Koleżanka Ewa Śmiglewska poruszyła temat braku przystanków wiedeńskich na Wildzie. Ja natomiast chciałbym uzupełnić informację, że ich brak również odczuwa się na Jeżycach. Brakuje dwóch stanowisk przystankowych typu wiedeńskiego na Rynku Jeżyckim. Koleżanka zwróciła uwagę na brak ławki dla seniora w dużych sklepach typu Biedronka, Netto, Lidl i inych. Temat ten osobiście poruszałem w roku 2018 na spotkaniu Miejskiej Rady Seniorów. W tym temacie chciałbym zwrócić uwagę na niewielki w sumie koszt nakładu ze strony sklepów, gdy chodzi o realizację możlwości ustawienia ławki przy wyjściu z marketu (może przed nim?)
- Koleżanka Jola Ofierzyńska poruszyła temat braku miejsc dla nowo powstajacych klubów seniora w Poznaniu powoływanych przez mieszkanców. Podkreśliła oczekiwanie w zakresie pomocy dla grup nieformalnych seniorów przy staraniach o uzyskanie grantu na działalność klubu. Nie wszyscy seniorzy mogą otrzymać bilety na bezpłatne imprezy miejskie. Przy systemie telefonicznym nie ma możliwości dodzwonienia się w wyznaczonej godzinie. Należałoby znaleźć inne rozwiązania, jest to temat do dyskusji na forum Miejskiej Rdy Seniorów.
- W przedstawianu spraw dotyczących seniorów, koleżanka zwróciła uwagę na konieczność większego udziału stacji telewizjnych w ich przedstawianiu. Seniorzy stanowią grupę 150 tysięcy mieszkańców mających swój istotny udział w tworzenie budżetu Miasta, stąd uzasadnionym jest oczekiwanie zaspokajania ich potrzeb.
- Natomiast z mojej strony chciałbym również zwrócić uwagę na problem ławeczki dla seniora, jak i udostępnienie wc przez sieci sklepów. To oczekiwanie było omawiane na spotkaniu Miejskiej Rady Seniorów w 2018 r. Wydaje się możliwym skuteczne wpłynięcie seniorów na Radnych Miasta Poznania w znalezieniu rozwiązań prawych. Władze samorządowe mogą wraz z posłami na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pochylić nad oczekiwaniami mieszkańców. Zważywszy na niewystarczająco rozwinięty system szaletów miejskich w Poznaiu, ich powstanie uzupełniłoby system miejski. Wyposażenie marketów w obowiązkowe wc w dużych sklepach sieciowych typu Biedronka, Netto, Lidl byłoby więc dla nich korzystne. Seniorzy mogliby dłużej zastanowić się nad zakupami, co w efekcie mogłoby przynieść wzrost obrotu. Problem jest istotny, osoby w wieku senioralnym w dużej mierze są osobami schorowanymi, mającymi problemy… urologiczne. Niektóre choroby, np. nadciśnienie tętnicze wymagają zażywania leków moczopędnych. Takie sytuacje w znacznym stopniu ograniczają możliwość samodzielnych zakupów i są istotnym utrudnienieniem życia seniorów.
- W ostatatnim czasie zauważa się niestosowne zachowanie motorniczych MPK, przejawiające się w braku empatii dla wieku, co nieraz oznacza utrudnianie wejścia do tramwaju/autobusu. W chwili kiedy pojazd stoi na przystanku już z drzwiami zamkniętymi, a pasażer przyciskiem zasygnalizował potrzebę wejścia, pojazd rusza. Te utrudnienia ze strony niektórych motorniczych MPK są szczególnie dotkliwe dla osób w wieku senioralnym i zdarzają się wcale nie tak sporadycznie. Pracownicy MPK mają zapewnione dobre wrunki pracy, tabor tramwajowy jest w większości nowy. Takie obojętne podejście budzi zdziwienie. „Co tam pasażer, poczeka, przyjedzie następny tramwaj”. Wydaje się koniecznym podjęcie dyskusji nad tego rodzaju utrudnieniami.
– Podsumowując naszą debatę w temacie: „ Nieodpłatne usługi dla Seniorów dobrą i skuteczną realizacją polityki senioralnej Miasta”, można zauważyć, że wymienione przez nas jako grupę oponentów problemy wymagają zastanowienia się nie tylko przez Miejską Radę Seniorów, ale przede wszystkim przez władze Mista. Są to sprawy wymagające wspólnych działań ze strony seniorów jak i Radnych Miasta Poznania. Debata oksfordzka poruszyła istotne sprawy dla seniorów, ale ostateczne rozwiązanie wymaga działań wspólnych całego społeczeństwa Poznania.
Stanisław Gorzelańczyk