‚Współpraca i zaufanie’ – I miejsce w konkursie UM ‚Poznań naszych marzeń’ w kategorii nr 4: ‚Seniorzy’

Polecamy uwadze Państwa kapitalny 12-stronicowy tekst będący  odpowiedzią trzech Autorek: Bożeny Chrząstowskiej, Joanny Ciechanowskiej-Barnuś i Anny Stuligrosz-Biedak na dwa pytania:

Jakie powinno być Twoje miasto? Jaki powinien być Poznań Twoich marzeń?

By czytać, kliknij TU

Laureatki, a konkretnie Joanna Ciechanowska-Barnuś zaprezentowały podczas posiedzenia MRS z udziałem przedstawicieli Rad Osiedli w dniu 5 września swój Poznań marzeń. Oto refleksja z tego spotkania pióra członka MRS Piotra Frydryszka:

Przyjęcie Poznania do sieci miast przyjaznych starzeniu, której patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, jedna z agend ONZ, wymagać będzie nie tylko od władz miasta wzmożonej i efektywnej działalności na rzecz seniorów, ale także wszechstronnej współpracy w tej materii wszystkich społecznych gremiów działających w naszym mieście. Mając to na względzie Miejska Rada Seniorów zaprosiła na spotkanie aktywistów poznańskich rad osiedli, gazetek i biuletynów osiedlowych oraz władz i samorządu miasta Poznania.

Uczestnikami spotkania byli również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Pogotowia Ratunkowego, Fundacji Senior Active oraz laureatki konkursu „Poznań moich marzeń” w kategorii senioralnej, panie Joanna Ciechanowska-Barnuś i Anna Stuligrosz-Biedak.

Sala Biała Urzędu Miasta Poznania wypełniła się po brzegi. Niestety, nie dopisali przedstawiciele rad osiedli. Spośród 42 działających w Poznaniu rad tego szczebla z zaproszenia skorzystała mniej niż połowa.

Wstępem do dyskusji była prezentacja konkursowej pracy „Poznań moich marzeń”, którą dzięki życzliwości autorek umieściliśmy na naszej stronie internetowej. Do wystąpienia tego nawiązywali przedstawiciele rad osiedli. Była mowa o współpracy z domami kultury, klubami seniora, o sprzecznych głosach mieszkańców osiedli na temat stawiania ławek dla osób w podeszłym wieku, o dostępie seniorów do osiedlowych urządzeń rekreacyjno-sportowych i o problemach ich aktywizacji.

Przewodnicząca Komisji Samorządowej Rady Miasta Poznania pani Ewa Jemielity poinformowała, że trwają prace nad tym, żeby zadośćuczynić postulatom rad osiedli i umożliwić im powoływanie osiedlowych rad seniorów. Przedstawiciele Pogotowia Ratunkowego i NFZ zwrócili uwagę na prowadzoną już od jakiegoś czasu akcję informacyjną mającą na celu ułatwienie dostępu do pomocy medycznej w nagłych wypadkach, w okresach świątecznych i porach nocnych. Wiąże się to z ograniczonymi możliwościami świadczenia tego typu usług przez pogotowie ratunkowe, które w Poznaniu dysponuje jedynie 23 karetkami.

Sekretarz miasta Stanisław Tamm zwrócił uwagę, że w dochodzeniu do jak najkorzystniejszego funkcjonowania otoczenia dla ludzi w podeszłym wieku równie ważną rolę do spełnienia, co władze miejskie mają różnego rodzaju ciała społeczne i samorządowe. To one właśnie mogą najszybciej i najefektywniej wyławiać potrzeby seniorów i podejmować działania na rzecz ich realizacji lub domagać się tego od instytucji do tego powołanych.

Efektem spotkania było także powołanie w ramach Miejskiej Rady Seniorów zespołu do spraw kontaktów z radami osiedli. W jej skład weszli: dr Jan Chudobiecki, Janina Paprzycka i Anna Sarbak.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *