Wskaźnik aktywnego starzenia w ujęciu regionalnym – 2014
Wskaźnik aktywnego starzenia w ujęciu regionalnym – 2014.
Opracowanie dla Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jolanta Perek-Białas, Jan Zwierzchowski. Warszawa 2014
„Europejski Rok Aktywności Osób Starszych (Aktywnego Starzenia) i Solidarności Międzypokoleniowej (w tłumaczeniu European Year of Active Ageing and Intergenerational Solidarity) spowodował, że aktywne starzenie jest już pojęciem znanym i uwzględnianym w politykach dotyczących osób starszych, w tym także w polityce senioralnej w Polsce. […]
Od dłuższego czasu jednak dyskusja o aktywnym starzeniu toczy się nie tylko w obszarze uzgodnień ram teoretycznych pojęcia (active ageing policy, por. Ervik, Lindén, 2013), ale także w jaki sposób uchwycić koncepcję aktywnego starzenia za pomocą odpowiednich wskaźników. Analizy próbujące wykazać różnice w realizacji aktywnego starzenia między krajami są prowadzone w ramach projektu Komisji Europejskiej […].
Cała idea tych prac polega na tym, że ma być opracowane narzędzie, które będzie pokazywało w jakim stopniu potencjał osób starszych jest wykorzystywany i jakie jeszcze są możliwości do odpowiedniego „zagospodarowania” osób starszych. Tym samym dokonywana jest ocena możliwości dla idei aktywnego i zdrowego starzenia i jest sprawdzane, w których krajach najlepiej jest to realizowane.
Wskaźnik z założenia ma pokazywać poziom w jakim starsze osoby mogą prowadzić niezależne życie poprzez samodzielne funkcjonowanie, aktywność na rynku pracy w ramach pracy zarobkowej, ale też aktywność w ramach pracy niezarobkowej (praca społeczna, wolontariat) – czyli inaczej aktywność społeczną oraz jakie są możliwości dla realizacji polityki aktywnego starzenia w danym kraju. […]“
Pełny tekst tej niezwykle interesującej 34-stronicowej broszury przydatnej członkom MRS czytaj… TU