Wizerunek osób starszych w mediach – stereotyp niezgodny z rzeczywistością
“Jak cię widzą tak cię piszą – w oparciu o znaną wszystkim zasadę postanowiono sprawdzić jaki obraz starości pojawia się w polskich mediach. W ramach badań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w programie Komisji Europejskiej Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich 2007 przez cały sierpień analizowano ponad 900 tytułów polskiej prasy, portale internetowe, radio i telewizję.
Stereotyp seniora jaki wyłania się na podstawie przekazów medialnych, to osoba borykająca się z problemami finansowymi, niesamodzielna, będąca u schyłku życia. Media najczęściej przedstawiają tę grupę wiekową w kontekście tematów związanych z emeryturami i rentami. Gazety, szczególnie regionalne, wiele miejsca poświęcają rocznicom najstarszych Polaków, którzy mogą się pochwalić długowiecznością lub wytrwałością w związku małżeńskim. Nieco rzadziej pojawiają się materiały dotyczące usług przygotowanych specjalnie dla seniorów i opieki nad osobami starszymi. Wiadomości dotyczące aktywności seniorów są nieliczne, z wyjątkiem informacji na temat Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Tymczasem, jak wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych w marcu 2007 roku na zlecenie Forum 50 + „Dziadkowie i wnuki o sobie, wzajemnych relacjach i ludziach starszych” rzeczywistość wygląda inaczej. Wbrew temu, co pokazują media, osoby starsze w Polsce nie uważają się za bezradne. 55 proc. badanych twierdzi, że nie ma takich spraw, w których oczekiwaliby pomocy. Reszta szukałaby pomocy w przypadku wizyty w urzędzie lub u lekarza. Według nich problemy pojawiają się w przypadku chorób, słabego zdrowia, które utrudnia poruszanie się, komunikację, widzenie. Na zbyt niską emeryturę narzeka jedynie 6 procent osób biorących udział w ankietach. Niemal co czwarta ankietowana starsza osoba szuka dla siebie nowej roli w życiu. Gdyby nie ograniczenia finansowe wielu z nich chciałoby uprawiać turystykę, brać udział w życiu kulturalnym, spotykać się w kawiarni ze znajomymi. Starsi ludzie gotowi są pomagać dzieciom, osobom chorym, dzielić się swoją wiedzą zawodową. […]”
Pełny tekst art. Joanny Papiernik zamieszczony na portalu senior.pl czytaj TU