Warto wiedzieć! Minister Zdrowia powołał Zespół ds. Zdrowotnej Polityki Senioralnej
W poniedziałek, 13 stycznia 2020 Minister Zdrowia wydał zarządzenie ws. powołania Zespołu do spraw Zdrowotnej Polityki Senioralnej. (Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, poz. 2)
Zespół ds. Zdrowotnej Polityki Senioralnej zajmie się nie tylko opiniowaniem tej polityki, ale także opracowaniem strategii, koordynacją usług zdrowotnych i pomocy społecznej dla osób starszych i ich opiekunów.
Zespół jest organem opiniodawczo-doradczym ministra.
W skład Zespołu wchodzą: przewodniczący (minister zdrowia lub jego zastępca), sekretarz (przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny MZ) oraz przedstawiciele departamentów resortu zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, geriatrii, neurologii, pielęgniarstwa opieki długoterminowej, pielęgniarstwa geriatrycznego, pielęgniarstwa, pielęgniarstwa rodzinnego, rehabilitacji medycznej.
Dodatkowo członkami zespołu są przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, pięciu przedstawicieli wyższych uczelni medycznych, pięciu przedstawicieli szpitali, dla których podmiotem założycielskim jest marszałek województwa, uczelnia medyczna lub instytut naukowy, jak również pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych albo związków lub porozumień organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych.
Do zadań Zespołu należy:
1) przygotowywanie opinii, rekomendacji lub zaleceń w sprawach z zakresu zdrowotnej polityki senioralnej, w szczególności w zakresie priorytetowych kierunków realizacji zdrowotnej polityki senioralnej;
2) zgłaszanie i opiniowanie propozycji strategii, programów, planów i działań z zakresu opieki zdrowotnej dedykowanych osobom starszym, w tym z zakresu zdrowia publicznego i świadczeń opieki zdrowotnej;
3) przedstawianie i opiniowanie propozycji działań w zakresie koordynacji usług zdrowotnych i pomocy społecznej kierowanych do osób starszych i ich opiekunów, w tym działań wdrożeniowych i monitoringowych, deinstytucjonalizacji usług;
4) wspieranie innych zadań wskazanych przez Ministra Zdrowia lub członka Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia lub Przewodniczącego Zespołu.
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Departament Zdrowia Publicznego i Rodziny w Ministerstwie Zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie