Udar. Co o nim wiemy?
60 (a nawet do 80.) tys. osób rocznie w Polsce doznaje udaru mózgu, zaledwie co dziesiąta z nich w pełni wraca do zdrowia. Ponad 30 procent umiera. Dlaczego? Bo chorzy zbyt późno znajdują się w szpitalach. Często ignorują pierwsze objawy.
Objawy pojawiły się nagle. Wspólna kolacja z bliskimi, nagle mowa zniekształcona, grymas twarzy – to był udar. Teraz Jadwiga … jest w szpitalu. Na szczęście jej bliscy szybko zareagowali. Mąż Anieli … nagle zaczął tracić równowagę; zdrętwiała mu lewa strona ciała. Kobieta wiedziała, że to udar, natychmiast zadzwoniła po pogotowie. Ratownicy pojawili się w ich domu w ciągu 30 minut.
W Polsce co 8 minut ktoś dostaje udaru. Rocznie jest to 60-80 tysięcy osób. Zaledwie co dziesiąta z nich w pełni wraca do zdrowia. Dlaczego? Bo pomoc przyszła za późno. Ratownicy mówią, że ważne są pierwsze godziny; tzw. okno czasowe, które wynosi 4,5 godziny. – Wtedy jesteśmy w stanie odwrócić albo zdecydowanie zmniejszyć te objawy – mówią.
Najczęstsze objawy to: jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn, zaburzenia w rozumieniu mowy, bełkotanie, zaburzenia widzenia (zwłaszcza w jednym oku), niepewny chód, ostry kłujący ból głowy.
Warto podjąć i prowadzić akcje informacyjną, by w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców Poznania, głównie Seniorów, jak ważna jest szybka reakcja. W grupie ryzyka są między innymi osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie i serce, również te, które palą papierosy i nadużywają alkoholu. Czynnikiem ryzyka jest też podwyższony poziom cholesterolu i otyłość.
Udary są w Polsce trzecią przyczyną zgonów po chorobach serca, raka i pierwszą przyczyną niepełnosprawności neurologicznej. W świecie – drugim powodem zgonów. Szacuje się, że do 2030 r. śmiertelność na świecie z powodu udaru mózgu osiągnie około 7,7 mln ludzi, co pewnie Polski też nie ominie. Istnieje więc potrzeba stałego podnoszenia poziomu wiedzy dotyczącej rozpoznawania, leczenia udarów mózgu i zapobiegania im.
Źródło + poniższa broszura.
W Poznaniu co roku doznaje udaru 1200 do 1500 mieszkańców, średnia wieku chorych, to 68 lat.
Zachęcamy do zapoznania się z licznymi materiałami informacyjnymi na ten temat w postaci audycji telewizyjnych zrealizowanych w ostatnich latach w różnych stacjach TVP3 – TU
Niebawem można będzie też obejrzeć w poradnikowym magazynie “Medycyna i Ty” (kliknij, by obejrzeć) redaktora Jacka Michalaka, poświęconym, m.in. chorobom cywilizacyjnym, zdrowej diecie oraz chorobom związanym z wiekiem, emitowanym co piątek o godzinie 18:00, wywiad z prof. dr. hab. med. Radosławem Kaźmierskim – dyrektorem Kliniki Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Neurologicznego Szpitala MSW w Poznaniu. Tematem będzie zapobieganie udarowi mózgu.
Pojawi się też na stronie MRS ważny materiał informacyjny o udarach mózgowych autorstwa profesora Radosława Kaźmierskiego.
Okazuje się, że nigdy za wiele informacji o profilaktyce tej groźnej choroby cywilizacyjnej, której objawy są często bagatelizowane, doprowadzając przez to do możliwej przecież do uniknięcia tragedii.
Czytaj też: NEGLEKT – zespół zaniedbywania połowicznego. To najczęściej skutek wylewu TU