Tradycja i nowoczesność w Okręgu Poznańskim PZD
„120 – lecie polskiego ogrodnictwa działkowego jest uroczyście i szeroko obchodzone w Okręgu Poznańskim. W Wielkopolsce powstawały pierwsze ogrody działkowe, tu rodził się przed 90 laty ruch związkowy działkowców, stąd pochodzą słowa i melodia hymnu PZD.
Najstarszym ogrodem działkowym Okręgu jest założony w 1902 r. Rodzinny Ogród Działkowy im. K. Marcinkowskiego w Gnieźnie. Swoją ponad 100-letnią tradycję mają niewiele młodsze ogrody: ROD im. Roosevelta, ROD Nowa Przyroda – obydwa w Poznaniu, a także ROD im. Świtalskiego we Lwówku. Mamy ogrody 90-cio letnie jak np. ROD Bielniki i ROD Kolejarz Dębiec, 80-letnie jak ROD im. Wł. Piocha w Śmiglu i ROD im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie.
Pierwsze ogrody zakładano głównie po to, aby obok uzyskania produktów żywnościowych zetknąć się z przyrodą, mieć możliwość wypoczynku, odzyskać utracony na skutek działań wojennych spokój i zdrowie. Od samego początku przy zakładaniu ogrodów działkowych zwracano uwagę na sprawę wychowania dzieci i młodzieży, urządzając place zabaw, boiska, półkolonie. Te i inne, niewiele młodsze, ogrody nadal funkcjonują i cieszą swoich działkowców swoim urokiem. Zachowały się też w niektórych z nich elementy ogrodowej infrastruktury z tamtych lat, np. altanka w Gnieźnie, które są otoczone pieczołowitą opieką i traktowane jako świadectwa narodzin ogrodnictwa działkowego.
Pamiętając o najstarszych ogrodach jeszcze z okresu II Rzeczpospolitej nie możemy zapomnieć, że najliczniejszy przyrost ogrodów nastąpił po 1981r., już pod rządami ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych i pod szyldem Polskiego Związku Działkowców. Powstała też najliczniejsza grupa 95 ogrodów, dziś już 35-latków, która swoje istnienie ścisłe wiąże z PZD. Powstawały wtedy największe ogrody, jak kompleks ogrodów w Sierosławiu czy poznańskie ogrody: ROD im. 2 Armii WP – tegoroczny zwycięzca konkursu „Rodzinny Ogród Działkowy roku 2017”, ROD im. Armii Poznań i ROD Koninko, a także ROD Pomowiec w Kościanie, Jutrzenka w Gostyniu oraz ROD im. Gen Sikorskiego w Śremie.
Dziś Okręg Poznański obejmuje obszar Wielkopolski, na którym funkcjonuje 298 rodzinnych ogrodów działkowych, a działki uprawia prawie 55 tys. rodzin. Nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych uchwalona w 2013r. stworzyła dobre warunki do dalszego rozwoju ogrodnictwa działkowego.[…]“
Pełny tekst art. dr. Zdzisława Śliwy – prezesa OZ PZD w Poznaniu czytaj w ‚My60+“. Wyd. spec. 2017 Nr 2, s.22 TU
Zob. też art. Danuty Pawlickiej, ‚Włóż dłonie w czarną, wilgotną glebę i połóż głowę na kępie macierzanki‚ w ‚My60+‚. Wyd. spec. 2017 Nr 2, s. 23-24 – TU