Sytuacja mieszkaniowa Seniorów – raport

Pomocne w wyrobieniu sobie poglądu na ten temat może być wykonane przez Zespół Firmy REAS (www.reas.pl) opracowanie związane z sytuacją mieszkaniową seniorów i perspektywami jej rozwiązywania w Polsce.

Dzięki uprzejmości REAS otrzymaliśmy link do 43-stronicowej e-publikacji:
Brzeski Władysław, Kirejczyk Kazimierz, Kozłowski Edward, Perspektywy rozwoju budownictwa senioralnego w Polsce. Obecne i przyszłe problemy związane z zapewnieniem lepszych mieszkań dla polskich seniorów. Warszawa: 2014.

Czytaj… TU

REAS od lat monitoruje rynek mieszkaniowy i świadczy usługi doradcze podmiotom działającym na tym obszarze. Tematyka sytuacji mieszkaniowej w ujęciu perspektywicznym była przez REAS dwukrotnie prezentowana na konferencjach: międzynarodowej w Krakowie w 2013 r. oraz wojewódzkiej w Opolu w październiku ubiegłego roku.

Firma zaoferowała, że  jeżeli Miejska Rada Seniorów III kadencji  uzna za potrzebne przeanalizowanie i przybliżenie tych tematów szerszemu gronu, w tym konieczność opracowania senioralnej strategii mieszkaniowej w lokalnej czy regionalnej skali, to jest do dyspozycji.

A oto niektóre uwagi zawarte w rekomendacji tego opracowania wypowiedziane, m.in. przez prezesa PZFD i wiceprezydentów największych polskich miast – Szczecina i Wrocławia:

Od wielu lat dyskutuje się o tym, jaki model mieszkanń czy domów dla seniorów powinien się w Polsce rozwijacć. Czy model amerykanński i australijski polegający na budowie miasteczek seniora z dala od zgiełku miast, ale też z dala od infrastruktury społecznej czy raczej model niemiecki i austriacki, który polega na przenikaniu się i symbiozie mieszkań i apartamentów zlokalizowanych w miastach z dostępem do infrastruktury społecznej i kulturalnej. Ale też z pewnymi niedogodnościami życia w hałasie i zanieczyszczonym środowisku. Pozostają jeszcze lokalizacje apartamentów w uzdrowiskach z dostępem do infrastruktury medycznej i rehabilitacyjnej oraz raczej sezonowo kulturalnej. Deweloperzy patrzą na ten segment rynku z rosnącym zainteresowaniem. Wielu deweloperów przygotowuje lokalizacje i projekty dedykowane dla seniorów. A kilka takich projektów jest już realizowanych.” (Grzegorz Kiełpsz)

W raporcie REAS otrzymaliśmy ciekawy przegląd uwarunkowań, barier i preferencji w kraju oraz krótką relację z doświadczeń i trendów zagranicznych. Zarówno możliwych do wdrożenia u nas już dziś jak i takich, na które w Polsce jeszcze czas nie nadszedł, ale niewątpliwie nadejdzie. Autorzy wskazują możliwe sposoby finansowania projektów, optymalne atrybuty ich lokalizacji oraz podkreślają niski poziom oczekiwań ludzi starszych w zakresie warunków mieszkaniowych.” (Piotr Mync)

Opracowanie […] jest pionierską próbą odpowiedzi, co można zrobić dla seniorów w budownictwie mieszkaniowym. Autorzy stawiają tezę, że forma zamieszkiwania jest, a raczej powinna być, skorelowana z kondycją samych seniorów i ich zapotrzebowaniem na „usługi senioralne”. Wobec nadchodzącego demograficznego „tsunami”, nie uciekniemy od pytań praktycznych […]” (Sławomir Najnigier)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *