Studenci dla Seniorów

W październiku 2017 roku MRS obchodzić będzie jubileusz 10-lecia powstania. To najstarsza Rada w Polsce. W związku z tym zwrócono się w ubiegłym roku do niektórych Instytutów/Zakładów uczelni wyższych Poznania, zarówno państwowych jak też publicznych, z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia w ramach prowadzonych seminariów dyplomowych (licencjackich, magisterskich) wybranych tematów z czternastu zaproponowanych, których autorzy zaprezentowaliby w ujęciu statycznym lub dynamicznym wskazane zjawisko lub problem istotny dla środowiska senioralnego miasta. Czekamy na wynik tych starań, ale niezależnie od nich pojawiła się niedawno poniższa praca magisterska, której zapowiedź usłyszeliśmy na posiedzeniu MRS 7 marca 2016 nt mieszkalnictwa i budownictwa dla seniorów z udziałem, m.in. Dziekana Wydz. Architekt. Polit.Pozn. Profesora Jerzego Suchanka z grupą współpracowników i studentów:

Lis Dominika, Ośrodek opieki w Poznaniu. Poznań 2016, komputeropis, ss. 89. Praca magisterska. Polit. Pozn.- Wydz. Architekt. Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Anna Januchta-Szostak.

Zapraszamy innych absolwentów/studentów szkół wyższych, którzy obronili już lub są w trakcie przygotowywania pracy dyplomowej o ‚problematyce senioralnej’ do podzielenia się z nami tą wiadomością. Zapraszamy też Promotorów. Chętnie upowszechnimy na stronie MRS informacje o takich pracach. Nie jest wykluczone, że ich wyniki zostaną wykorzystane w praktyce, chociażby jako inspiracja, co dostarczyć może zapewne niejednemu autorowi dużej satysfakcji.

Za zgodą Dominiki Lis publikujemy wybrane fragmenty charakteryzujące jej pracę dyplomową.

“WSTĘP
Przedmiot i cel pracy
Problem badawczy to projektowanie dla osób starszych, ze szczególnym uwzględnieniem chorych na Alzheimera oraz inne formy demencji starczej. Projektowany obiekt to ośrodek opieki w Parku Rataje w Poznaniu. Celem pracy jest zaprojektowanie ośrodka pobytu dla seniorów, który swoją formą niweluje wynikające z choroby problemy w odbieraniu przestrzeni. Realizacja tego celu wymagała zbadania problemów i ograniczeń związanych z różnymi schorzeniami wieku starczego, możliwość percepcji przestrzeni i preferencji osób starszych. Następnie wybrana została optymalna lokalizacja, na terenie Parku Rataje w Poznaniu. Dzięki temu obiekt usytuowany jest wśród zieleni, a swoją formą umożliwi mieszkańcom kreatywne, godne spędzanie czasu i integrację międzypokoleniową.

Układ i zakres pracy

Projekt dzieli się na część analityczną oraz projektową. W części analitycznej przedstawione zostało opracowanie trendów demograficznych, statystyk o chorobie Alzheimera na świecie, w Europie, Polsce i na terenie Poznania, opis odczuwania przestrzeni przez osoby chore, jak również opis uwarunkowań terenu objętego opracowaniem. Część projektowa składa się z dwóch części: koncepcja zagospodarowania urbanistycznego terenu Parku Rataje, okalającego projektowany ośrodek oraz projekt centrum pobytu dla osób starszych na wydzielonym terenie.

Dane wyjściowe
Materiał wyjściowy do projektu stanowiły: mapa zasadnicza wybranych fragmentów miasta Poznania, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zarys programu funkcjonalnego, inwentaryzacja fotograficzna opracowywanego terenu, obowiązujące akty prawne.” 

“WNIOSKI
Ośrodek opieki dla osób starszych i cierpiących na demencję na Ratajach w Poznaniu jest odpowiedzią na nadchodzące potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Lokalizacja ośrodka na jednym z poznańskich osiedli bloków mieszkaniowych, to rozszerzenie już istniejących w okolicy funkcji, takich jak przedszkola, szkoły i ośrodki kultury, od lat wpisanych w krajobraz modernistycznej urbanistyki.

Poza projektem budynku wykonałam również koncepcję zagospodarowania terenu, mającą na celu uatrakcyjnienie i unowocześnienie przestrzeni obecnie zaniedbanego parku, a także przekształcenie go w przestrzeń dostępną również dla osób ograniczonych ruchowo i niepełnosprawnych. Zgodnie z celami wyznaczonymi w trakcie przystępowania do pracy projektowej układ budynku pozwala na podziwianie otaczającej zieleni z wielu perspektw, jest maksymalnie otwarty, wpisując się tym samym w charakter dzielnicy.”

(MRS posiada egzemplarz pracy, ewentualne udostępnianie za zgodą Autorki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *