Stracili 20 milionów?
„20 milionów złotych na pomoc dla seniorów – przepadło. Takiego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy wytykają miastu, że nie chciało skorzystać z unijnych pieniędzy. Te miały trafić między innymi na rehabilitację, usługi opiekuńcze i pielęgniarskie w domach. Urzędnicy odpowiadają, że żadna złotówka nie przepadła, a fundusze unijne na ten cel zamierzają pozyskać, ale nieco później – podczas budowy Centrum Medycyny Senioralnej.“
Obejrzyj 3-minutowy reportaż Macieja Szefera w ‚Pulsie Dnia‘ z 26 lipca 2018 na WTK – TU
oraz tematyczne ‚Posty Gości‘ na Fb MRS z 25 lipca i nast. – TU
Przy sposobności pragniemy jako MRS przekazać do obiegu informacyjnego następujące oczekiwania wobec usług geriatrycznych w Poznaniu. Nakreślono w nich perspektywiczne cele, bynajmniej niełatwe, które Rada Seniorów IV kadencji (od 2019 r.) powinna w swej pracy stale mieć na uwadze, do skutku:
- Stworzenie szpitalnego oddziału geriatrycznego, w którym wykonywano by pełną diagnostykę i szybkie wdrażanie leczenia, co pozwoli uniknąć uruchomienia kaskad geriatrycznych prowadzących do szybkiej utraty samodzielności.
- Tworzenie dziennych domów opieki medycznej oraz ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami funkcji poznawczych, umożliwiających osobom niepełnosprawnym utrzymanie względnej samodzielności oraz pozwalających na uniknięcie powikłań mogących prowadzić do nawracających hospitalizacji i niejednokrotnie śmierci.
- Rozwój domowych wizyt geriatycznych, co pozwoli na zmniejszenie liczby hospitalizacji osób starszych.
- Zabezpieczenie odpowiednich warunków bytowania. Adaptacja mieszkań do starości (zapoczątkowano w 2018 r. liczbą 50 mieszkań) oraz tworzenie mieszkań chronionych (w tym roku będzie ich 28).
- Rozwój rehabilitacji domowej.
- Rozbudowa hospicjów stacjonarnych na bazie już istniejącej kadry medycznej (Hospicjum na os. Rusa i na ul. Bednarskiej).
O mapie polityki senioralnej w Poznaniu uprawianej w ostatnich 3-4 latach, mieście należącym do światowej sieci WHO Miast Przyjaznych Starzeniu, czytaj – TU oraz TU