Starzy i młodzi w jednym stoją domu
„We Francji liczba osób powyżej 85. roku życia do 2060 r. wzrośnie czterokrotnie. Już dziś rząd przygotowuje się na ten scenariusz, zachęcając studentów i emerytów do wspólnego mieszkania.
Nie stoi na kurzej łapie, a w środku nie mieszka straszna Baba-Jaga. W pięciopiętrowym, zwyczajnym bloku w podparyskim Montreuil mieszka 21 energicznych, uśmiechniętych emerytek i cztery studentki. Dlaczego za patronkę obrały niecieszącą się dobrą sławą Babę-Jagę?
– Bo to kobieta silna i niezależna, taka jak my – tłumaczy 88-letnia Thérese Clerc, zagorzała feministka i pomysłodawczyni projektu.
Dom Baby-Jagi nie jest zwyczajnym domem spokojnej starości. Panie zarządzają nim same i by móc tu zamieszkać, musiały się wykazać społeczną i feministyczną działalnością. Dla panów miejsca w nim nie ma. […]
Minister Laurence Rossignol, która odpowiada m.in. za politykę wobec osób starszych, obiecuje, że na początku 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy, które zwiększą państwowe wydatki na pomoc dla emerytów. Rząd chce też wzmocnić „międzypokoleniową solidarność”, m.in. dokładając się do projektów takich jak Dom Baby-Jagi, dzięki którym młodzi i starsi mogą mieszkać razem i wzajemnie sobie pomagać.
Idea łączenia pokoleń i zachęcania ich do zamieszkania pod jednym dachem cieszy się nad Sekwaną coraz większą popularnością. Powstały już nawet specjalne organizacje, np. Ensemble 2 Générations (Dwa pokolenia razem), które pomagają emerytom i studentom znaleźć współlokatora. W zamian za niewielką opłatę za pokój (często w samym centrum Paryża) młoda osoba pomaga staruszkowi w ćwiczeniach, czyta mu gazety i książki, robi zakupy i kolację. Zarządzający domem spokojnej starości w podparyskim L’Abbaye poszli jeszcze dalej, bo urządzili w budynku żłobek. Maluchy i staruszkowie mogą brać udział we wspólnych warsztatach muzycznych, a popołudniami dziadkowie czytają dzieciom bajki i jedzą razem z nimi obiad.
Psychologowie i socjologowie uważają, że takie inicjatywy są dobrym pomysłem, bo uczą tolerancji, a starsze osoby czują się mniej wykluczone ze społeczeństwa. […]”
Więcej czytaj TU
Por. też:
Regionalne Centrum Seniora – jedyne takie w kraju
„Kilkanaście mieszkań dla seniorów, mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych, zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny i rehabilitacyjny, hotel oraz restauracja. Do tego ciekawie zagospodarowany teren wokół budynku. Powstał projekt Regionalnego Centrum Seniora w Pleszewie. Pierwszego takiego w kraju. […]”
Więcej czytaj TU