Sprawy seniorów w Parlamencie Europejskim
Europosłanka do Parlamentu Europejskiego Krystyna Łybacka zgłosiła interpelację, która może Seniorów zainteresować. Przywołujemy jej tekst poniżej wraz z uzyskaną odpowiedzią:
Pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej E-008150/2016
do Komisji
art. 130 Regulaminu
Krystyna Łybacka (S&D)
Przedmiot: Inicjatywy europejskie na rzecz rozwijania wolontariatu osób starszych
W nawiązaniu do debaty nt. wolontariatu, która odbyła się podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w dniu 27 października i wystąpienia Komisarza Navracsicsa, który słusznie podkreśli znaczenia większego włączenia osób starszych w działalność wolontariacką, zwracam się do Komisji z zapytaniem, jakie konkretne inicjatywy Komisja planuje w tym zakresie?
Jakie inicjatywy europejskie, według Komisji, mogłyby pomóc w rozwijaniu wolontariatu wśród seniorów?
Czy Komisja rozważa możliwość stworzenia programu na wzór wolontariatu europejskiego dla osób powyżej 30 roku życia?
PL
E-008150/2016
Odpowiedź udzielona przez komisarza Tibora Navracsicsa
w imieniu Komisji
(21.2.2017)
Komisja wspiera wolontariat w ramach polityki aktywnego starzenia się. W szczególności w następstwie obchodzonego w 2012 r. Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej:
– Rada zatwierdziła „zasady” aktywnego starzenia się[1], które obejmują stworzenie lepszych warunków do wolontariatu osób starszych;
– Indeks Aktywności[2], opracowany wspólnie z Europejską Komisją Gospodarczą Organizacji Narodów Zjednoczonych, pomaga w wytyczaniu kierunków polityki na rzecz aktywnego starzenia się; obejmuje on wolontariat jako kluczowy wymiar uczestnictwa w życiu społecznym;
– Komisja wspiera „porozumienie w sprawie zmian demograficznych”, dobrowolne porozumienie między lokalnymi obszarami; zmierza również do lepszego wykorzystania potencjału starszych wolontariuszy.
„Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu”[3] propaguje dobre praktyki w zakresie wolontariatu wśród osób starszych.
Komisja nie prowadzi obecnie prac nad programem dotyczącym wyłącznie możliwości wolontariatu dla osób powyżej 30. roku życia. Jednakże unijna inicjatywa „Wolontariusze pomocy UE” jest otwarta dla obywateli UE powyżej 18. roku życia, którzy chcieliby wziąć udział w projektach humanitarnych w krajach nienależących do UE, bez ograniczeń wiekowych. Wolontariusze mogą być ekspertami niższego szczebla pragnącymi zdobyć doświadczenie w dziedzinie pomocy humanitarnej lub ekspertami wyższego szczebla z ponad 5-letnim doświadczeniem zawodowym, którzy chcą wykorzystywać nabytą wiedzę do niesienia pomocy[4].
[1] http://register.consilium.europa.eu/doc/srv?l=PL&f=ST%2017468%202012%20INIT
[2] http://www1.unece.org/stat/platform/display/AAI/Active+Ageing+Index+Home
[3] http://ec.europa.eu/research/innovation-union/index_en.cfm?section=active-healthy-ageing
[4] http://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en
Wstępnie też anonsujemy planowane przez Europosłankę Krystynę Łybacką wydarzenie:
1. Europejską Konferencję Seniorów Województwa Wielkopolskiego, która odbędzie się w dniach 19-20 maja 2017 r. w Wągrowcu.
Zdjęcie – źródło