Seniorzy powołali Ogólnopolskie Porozumienie Rad Seniorów
„Chcą wspólnie, w całym kraju walczyć o interesy najstarszego pokolenia. Rada Krakowskich Seniorów spotkała się dziś [21 VIII ] z przedstawicielami podobnych rad, między innymi z Warszawy, Łodzi, Poznania i Oświęcimia.”
Relacja TVP Kraków ze spotkania inaugurującego Ogólnopolskie Porozumienie Rad Seniorów 21 sierpnia 2015 r. w Krakowie obejrzyj TU
“Z opublikowanych w tym roku badań – prowadzonych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundację Na Rzecz Wspólnot Lokalnych „Na miejscu” – wynika, że Rady Seniorów funkcjonują jedynie w ok. 80 z blisko 2,5 tys. gmin w Polsce. „W warunkach powiększającej się nieustannie już wielomilionowej rzeszy ludzi starszych, widzimy wielką potrzebę wzmacniania samorządów lokalnych poprzez powoływanie Rad Seniorów, które zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, będąc ciałem o charakterze inicjatywnym, doradczym i konsultacyjnym, będą miały pozytywny wpływ na rozwiązywanie spraw społeczności lokalnej, w tym najstarszego pokolenia” – napisali w apelu seniorzy.
W wyniku piątkowego [21 VIII] spotkania w krakowskim magistracie 28 przedstawicieli Rad Seniorów z Krakowa, Warszawy, Opola, Łodzi, Poznania, Oświęcimia powołało do życia Ogólnopolskie Porozumienie Rad Seniorów. Porozumienie ma upowszechniać demokratyczne wyłanianie Rad Seniorów, wpływać na ustawodawstwo parlamentarne w sprawach seniorów. Współpraca członków Porozumienia polegać będzie na systematycznych konsultacjach dot. proponowanych rozwiązań, aktywizacji seniorów do społecznej działalności, kreowaniu pozytywnego wizerunku osób starszych, wymianie doświadczeń w celu kreowania spójnej polityki senioralnej.
Pierwszym koordynatorem Porozumienia jest Rada Krakowskich Seniorów. – Apelujemy do władz wykonawczych i ustawodawczych, do samorządów lokalnych, o wspieranie demokratycznego powoływania kolejnych Rad. Chodzi nam o demokratyczne powoływanie Rad, czyli nie z klucza partyjnego. Myślimy, że Rady Seniorów powinny być apolityczne. Niestety nasze doświadczenia z politykami, i ich obietnicami, są takie, że potrzebują oni nas tylko przed wyborami – powiedział rzecznik prasowy Rady Krakowskich Seniorów Marian Antoni Krzewiński.
Jak dodał, największym problemem Rad Seniorów jest brak finansów. – Kiedy gmina powołuje do działania Radę Seniorów, to nie zapewnia jej budżetu i siedziby. Brak finansów to nasz główny problem, ponieważ do naszej działalności musimy dopłacać ze swojej emerytury – wyjaśnił Krzewiński. […]”