Seniorzy do przytulania

„Poznańscy seniorzy będą tulić dzieci z oddziału noworodkowego Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. „Senior maluszka tuli” to pierwszy taki projekt w Polsce. Spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wolontariuszy, innych miast, mediów. Nie mogliśmy i my nie napisać o tak wspaniałej inicjatywie.

Innowacyjny projekt ma pomóc rodzicom, ale też pracownikom szpitala w opiece nad noworodkiem. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, będą spędzać czas z dzieckiem, opiekować się nim i tulić – oczywiście zawsze za zgodą rodziców i personelu szpital- nego. – To aktywizacja seniorów, wsparcie maluchów i pracowników szpitala. Każdy coś zyskuje. Seniorzy wychodzą z domu, spotykają się z drugim człowiekiem, czują się potrzebni. Tulenie od maleńkości ma ogromny wpływ na rozwój dziecka – podkreśla Alicja Florkowska, jedna z koordynatorek projektu.


Dzieci przebywające na oddziale noworodkowym miejskiego szpitala bywają osa- motnione z wielu powodów. To może być choroba rodziców, brak możliwości codzien- nego dojeżdżania do malucha czy nawet porzucenie. Zdarza się też tak, że rodzice nie mogą zająć się noworodkiem, bo w domu czekają na nie inne dzieci. Personel szpitala jest zajęty i nie jest w stanie przytulić każdego noworodka, a dotyk ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Daje poczucie bezpieczeństwa, pobudza wydzielanie hormonów wzrostu i szczęścia. Brak bliskości może wywołać stres i lęk u dziecka, a tym samym osłabić jego odporność i odbić się negatywnie na jego psychice. I tu z pomocą przychodzą szpitalni wolontariusze. – Psychologowie mówią, że bicie serca drugiego człowieka to rytm, który jest dziecku najbardziej potrzebny. Kiedy dziecko jest go pozbawione, bliskość seniora, który ma ogromne pokłady empatii i miłości, jest nie do przecenienia. To człowieczeństwo przez duże „C” – tłumaczy Barbara Grochal, koordynatorka projektu i wolontariuszka.

Łączenie pokoleń

Miejski projekt „Senior maluszka tuli” to efekt współpracy Centrum Inicjatyw Senio- ralnych w Poznaniu, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Realizuje go Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu. Poznań jest miastem otwartym i zaspokaja potrzeby wszystkich mieszkańców, a w tym projekcie łączymy pokolenia. – Wzorowaliśmy się na inicjatywie, która pojawiła się kilka lat temu w jednym ze szpitali w Atlancie, gdzie seniorzy tulili dzieci na oddziale noworodkowym. Pomyśleliśmy, że mogłoby to zadziałać i u nas. Centrum Inicjatyw Senioralnych przedstawiło taką propozycję Urzędowi Miasta Poznania. Prezydentowi bardzo spodobał się ten pomysł i zapadła decyzja, żeby zrealizować projekt w Poznaniu, a Miasto przekazało środki na jego realizację. Postanowiliśmy to zrobić w miejskim szpitalu – dyrektor szpitala im. Franciszka Raszei i cały personel okazali się bardzo otwarci i chętni do realizowania projektu. W końcu szpital to nie tylko miejsce, gdzie się leczy, ale też miejsce, gdzie wspiera się potrzebujących – wyjaśnia Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. […]“

Pełny tekst art. Aleksandry Gracjasz (CIS) w „Gazecie Senior“ 2019 Nr 11 s. 10 czytaj TU

O tymże wolontariacie senioralnym na spotkaniu z Pierwszą Damą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie (4 X 2019), czytaj – TU

Zob. też reportaż na ten temat WTK – TU

oraz reportaż tvn24.pl – TU 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *