Seniorzy czekają na pełniejsze usługi geriatryczne

22 kwietnia 2017 Poseł na Sejm RP dr Marek Ruciński (.Nowoczesna) – wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia wraz z przedstawicielami sieci eksperckiej ‚Lepsza Polska‘ zaprosił, m.in. MRS na debatę poświęconą przyszłości polskiego systemu ochrony zdrowia (więcej TU). Uczestniczyło w niej troje przedstawicieli Rady.
W trakcie dyskusji mocno wybrzmiało oczekiwanie poznańskich Seniorów na bogatsze usługi geriatryczne.

Obecnie w Poznaniu istnieją 4 poradnie geriatryczne, w których lekarze pracują w ograniczonym wymiarze czasu. Przyjmując normę 2 lekarzy geriatrów na 100 tys. mieszkańców (545 tys.), powinno być ich jedenastu w pięciu dzielnicach. Już te ogólne dane mówią o pilnej potrzebie zwiększenia liczby poradni geriatrycznych oraz …liczby łóżek szpitalnych. Tymczasem w Poznaniu nie ma oddziału szpitalnego o profilu geriatrycznym, zaś oczekiwane działania kierowane są do oddziałów internistycznych, gdzie – jak stwierdziła NIK- umieralność seniorów jest 2-krotnie wyższa, niż gdyby byli hospitalizowani na oddziałach geriatrycznych. Poza tym, senior leczony na oddz. geriatrycznym po opuszczeniu szpitala wyda w ciągu roku na dalszą troskę o swoje zdrowie o 1380,- zł mniej, niż jego równieśnik, który wyszedł po leczeniu w oddz. internistycznym. Leczenie geriatryczne jest więc w sumie efektywniejsze, czyli tańsze.

Reasumując – rozwiązaniem byłoby utworzenie Centrum Geriatrii i Gerontologii pod merytorycznym nadzorem Uniwersytetu Medycznego. Czy poznańscy Seniorzy podzielają taki pogląd?

IMG_4689|

IMG_4691|
IMG_4683

Wkrótce zamieścimy pod tym wpisem ciekawą prezentację zapowiedzianą przez jednego z referentów -Tomasza Barałkiewicza, eksperta sieci Lepsza Polska. Jej wiodąca teza: „Zdrowie nie jest kosztem. To najlepsza inwestycja społeczna.

By czytać zapowiedzianą wyżej prezentację kliknij TU [uwaga: otwarcie może trwać chwilę, plik pdf ma 58 MB]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *