­


Ścisła współpraca

Wypowiedź radnej, przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania

„Pierwszy kontakt seniorzy nawiązali ze mną prosząc o wsparcie w związku z powołaniem nowej kadencji Miejskiej Rady Seniorów. Podczas rozmów postanowiliśmy, że komisja PSiZ będzie nie tylko ściśle współpracować z nową radą, ale oddeleguje też ze swojego grona osoby do stałych kontaktów. I tak głównymi łącznikami z MRS zostały z komisji: radna Małgorzata Woźniak i ja. To w dużym stopniu ułatwiło przekazywanie problemów i dało możliwość odwrotnego działania.

Kolejnym wyzwaniem było przystąpienie Poznania do światowego projektu „Miasto Przyjazne Starzeniu”. To właśnie ten moment zadecydował o poważnych zmianach w polityce miejskiej skierowanej do jej najstarszych mieszkańców. Powstała platforma, której celem stało się projektowanie kierunków rozwoju miasta przyjaznego starzeniu się. Rozpoczęła się integracja wszystkich spraw w różnych dziedzinach życia związanych z seniorami, jak: komunikacja, budownictwo, przestrzeń publiczna, transport, pomoc i partycypacja społeczna oraz opieka medyczna. Takie założenia wymusiły też przeprowadzenie konsultacji społecznych, których owocem jest raport dot. projektowania kierunków poznańskiej polityki rozwoju miasta przyjaznego starzeniu się. To bardzo ważny dokument, który w wielu poruszanych kwestiach jest już realizowany, ale jest też wskazówką najpilniejszych potrzeb i oczekiwań.

Biorąc udział w różnych konferencjach, spotkaniach, wyjazdach krajowych i zagranicznych dotyczących polityki na rzecz seniorów pragnę podkreślić, że nasze miasto jest jednym z przodujących w Europie. Nasze zaangażowanie i nowatorskie pomysły cieszą się z dużym zainteresowaniem i stają się wzorem do naśladowania, co bardzo cieszy.

Osobiście uważam, że istnieje potrzeba stworzenia miejsca, które byłoby tzw. przedszkolem dla seniorów. Szczególnie dla tych niesamodzielnych, chorych, którzy są pewnym obciążeniem dla wielu rodzin. Takie miejsce pozwoliłoby im ciekawie i w miarę aktywnie spędzić czas.

Muszę przyznać, że obecna MRS to nie tylko aktywna, ale i bardzo wymagająca grupa reprezentująca poznańskich seniorów. Już standardem stało się to, że zgłaszają problem, którym odwrotnie zajmują się: radni, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, wiceprezydenci oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. Obchody 10-lecia MRS są dla wszystkich wyzwaniem, a jednocześnie pokazują, że Miasto jest otwarte na wszystkie „zachcianki” swoich seniorów.“

Źródło: art. Haliny Owsiannej w ‚My60+“. Wyd. spec. 2017 Nr 2, s.15 – TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *