Relacja i refleksje z posiedzenia MRS 8 lutego 2016 (+ zdjęcia)

Posiedzenie Miejskiej Rady seniorów w dniu 08 lutego 2016 r. poświęcone było sytuacji ekonomicznej i bezpieczeństwu seniorów w Wielkopolsce.

Z tego też tytułu uczestnikami spotkania byli przedstawiciele różnych instytucji publicznych:

– Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
– Wojewódzkiej i Miejskiej Komendy Policji,
– Caritasu Archidiecezji Poznańskiej,
– Urzędu Miasta
– mediów: prasy, radia i tv-Winogrady
– oraz Miejskich/Gminnych Rad Seniorów Województwa Wielkopolskiego.

Analizę stanu ubóstwa seniorów przedstawiła Pani Paulina Baran prezentując materiały Uniwersytetu im. A. Mickiewicza opracowane pod redakcją prof. dr. hab. Jerzego Babiaka.

Przybliżając zebranym definicję ubóstwa materialnego w odniesieniu do minimum egzystencji, ubóstwa relatywnego i ustawowego wskazała, że na tle kraju Wielkopolska zajmuje 4 miejsce… od dołu.

Średnia ubóstwa dla Polski w 2014 r. wynosiła 7,4% z tendencją zwiększającą się
w porównaniu do roku 2010 – 5,8% , a w Wielkopolsce w 2010 r. 6,6% z tendencją zwiększającą się –
w 2014 r. 10,1% .   Najwyższy spadek ubóstwa odnotowuje się w woj. pomorskim.

W porównaniu do krajów Unii europejskiej Polska plasuje się na pozycji środkowej – jest na 14 miejscu spośród 28 państw.

W prezentacji zagadnień dotyczących zapewnienia seniorom bezpieczeństwa kryminalnego i drogowego przez przedstawicieli Policji (insp. Roman Kuster – Komendant Miejski, st. asp. Magdalena Piaszczyńska – Wydz. Prewencji Kom.Woj.) wskazywano główne zagrożenia – kradzieże, wyłudzanie pieniędzy, ukazując przykłady stosowanych przez oszustów praktyk oraz poruszanie się osób starszych na drogach.

Wnioskiem końcowym wystąpienia był apel do zorganizowanych środowisk senioralnych o:

– upowszechnienie w środowiskach lokalnych informacji o zagrożeniach oraz sposobach interwencji w Komendach Policji,
– noszenie na odzieży znaków odblaskowych ułatwiających widoczność pieszego na drodze,
– zapraszanie przedstawicieli Policji ds. prewencji na różne spotkania z seniorami,
– w ramach profilaktyki ustawiczne powtarzanie informacji o zagrożeniach.

Ponadto zapewniono o przygotowywaniu mapy zagrożeń z rozmieszczeniem terytorialnym natężenia zjawisk.

Przedstawiciel Caritas (ks. Marcin Janecki – wicedyr.) kontynuując kwestię bezpieczeństwa seniorów wskazywał możliwość współpracy z Kościołem i przekazywanie powyższych informacji również z ambony podczas ogłoszeń parafialnych.

Odpowiedzią Caritasu na ubóstwo seniorów są między innymi:

– pomoc materialna na zakup leków,
– sprawowanie opieki nad chorym,
– dożywianie w jadłodajniach,
– akcyjne bezpłatne porady medyczne, np. 13.02.2016 w Gimnazjum Sióstr przy ul. Głogowskiej w Poznaniu.

W odpowiedziach przedstawicieli Służb Społecznych (Dorota Potejko– wicedyr. Wydz. Zdr. UM) wskazywano na różnorodność podmiotów zarówno państwowych jak i organizacji pozarządowych pracujących na rzecz zabezpieczenia potrzeb najuboższych seniorów wskazując na ustawowe kryteria pomocy społecznej w zakresie granicy dochodów jak i osób zobowiązanych do alimentacji. (Więcej na ten temat kliknij TU)

Ponadto zwrócono uwagę na istniejące, zatwierdzone przez posłów Sejmu RP, radnych gmin i powiatów strategie rozwiązywania problemów społecznych, w tym seniorów, które winny być realizowane w ramach konkretnych programów działania określających poszczególne zadania finansowane z budżetów rządowych i samorządowych wprowadzając w ten sposób wiele rozwiązań systemowych, zapewniając trwałość pomocy i standardy jakości usług.

W dyskusji przedstawicieli gmin Województwa Wielkopolskiego wskazywano na konieczność wykorzystania zasobów umiejętności i chęci aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym dając przykłady inicjatyw – usług „złotej rączki” oferującej naprawę sprzętów, remonty itp. podkreślając, że seniorzy to nie margines.

Koniecznością staje się wznowienie w formie internetowej i papierowej edycji informatora o formach pomocy, usługach realizowanych na rzecz seniorów przez liczne podmioty. Kolejne edycje informatora powinny się ukazywać z częstotliwością stosowną do zmian w formach pomocy. MRS złożyła właśnie w tej sprawie stosowny wniosek skierowany do dyrekcji Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM. 

Na zakończenie spotkania uczestnicy dziękowali za podjęta inicjatywę integracji Rad Seniorów z Wielkopolski i możliwość wymiany doświadczeń.

Lidia Wrocińska-Sławska

Porządek posiedzenia zob. TU

Foto z posiedzenia MRS 8 lutego 2016 autorstwa Hieronima Dymalskiego zob. poniżej:

_MG_5572_MG_5573_MG_5571_MG_5575_MG_5576-2_MG_5578_MG_5579_MG_5580_MG_5582_MG_5585_MG_5600_MG_5607_MG_5615_MG_5619_MG_5624_MG_5629_MG_5617_MG_5628

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *