Pracujemy dla Seniorów. Z Jędrzejem Solarskim – Zastępcą Prezydenta Poznania rozmawia Piotr Frydryszek

logo_poznan_pl_cmyk_bz

„Mam świadomość, że to wszystko, co uda nam się zrobić dla seniorów dziś, ma szanase przetrwać i owocować w przyszłości – mówi wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Miasto przygotowuje dokument poświęcony polityce senioralnej do 2030 roku.

Zrzut ekranu 2017-06-15 o 19.29.51Piotr Frydryszek: Panie Prezydencie, ile Pan ma lat?
Jędrzej Solarski: 44 – cztery lata więcej niż wynosi średnia wieku w Poznaniu. Przed 12 laty wynosiła ona 35 lat. Starzejemy się. Już teraz w naszym mieście jedna czwarta mieszkańców przekroczyła 60. rok życia.

Czy wybiega Pan czasem myślami do momentu, gdy osiągnie Pan wiek senioralny?

Nie mam czasu, ale mam świadomość, że wszystko, co uda nam się zrobić dla seniorów dziś, ma szanse przetrwać i owocować w przyszłości, kiedy i ja będę seniorem. To w dwójnasób motywuje mnie do działania. Samopoczucie starszych ludzi zależy od bardzo wielu czynników. Od ich charakteru, stanu zdrowia, sytuacji materialnej, ale i od tego, czy otoczenie, środowisko, w jakim żyją, jest dla nich przyjazne. Co zrobić, żeby było właśnie takie, jest dla mnie jako wiceprezydenta zajmującego się sprawami społecznymi wielkim wyzwaniem. Od ponad pół roku pracuje powołany przez prezydenta Poznania zespół ds. polityki senioralnej, którego zadaniem jest przygotowanie dokumentu, który ujmie w ramy to, co już robimy z myślą o seniorach i co chcemy robić do 2030 roku.

Na jakim jesteście etapie?

We wrześniu przekażemy projekt dokumentu do konsultacji społecznych organizacjom pozarządowym i innym gremiom zajmującym się seniorami. Rozpoczęliśmy od warsztatów dla mieszkańców Poznania, którzy ukończyli 60 lat. Chcieliśmy usłyszeć, jakie mają uwagi, postulaty i potrzeby. Konsultacjami prace zakończymy.

Z jakim odzewem spotkało się Wasze zaproszenie?
Zgłosiło się około 100 osób.

To niewielka grupa.

Ale bardzo pomocna. Z aktywnością we wszystkich grupach społecznych, nie tylko wśród seniorów, jest podobnie. Według naszych obserwacji tylko kilkanaście procent seniorów bierze czynny udział w szeroko rozumianym życiu miasta. Bardzo nam zależy na tym, żeby to zmienić. W miarę możliwości będziemy poszerzać i uatrakcyjniać różnego rodzaju oferty kierowane do seniorów: kulturalną, aktywności ruchowej, edukacyjną. Miasto nie może jednak nikogo zmusić do korzystania z nich. W aktywi- zowaniu seniorów liczymy więc na pomoc samych seniorów, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, klubów. Dlatego z wielką chęcią wspieramy organizacyjnie i finansowo wszelkie inicjatywy zmierzające do włączania seniorów w życie Poznania, takie jak na przykład zgłoszone przez Miejską Radę Seniorów – uczestni- czenie w próbach generalnych teatrów miejskich, wycieczki pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, spotkania integracyjne.

Jakim sprawom poświęcają Państwo szczególną uwagę?

Wszystkim, które mogą mieć wpływ na to, że starszy człowiek mieszkający w Poznaniu będzie czuł, że miasto jest dla niego przyjazne. A więc warunkom mieszkaniowym, temu, jaki jest komfort poruszania się pieszo i transportem miejskim, jakie jest bezpieczeństwo, jaki jest dostęp do usług, szczególnie usług zdrowotnych, jakie i gdzie są bariery architektoniczne, jak wygląda wsparcie społeczne.Tych spraw jest mnóstwo. […]”

img_4682

Kol. Piotr Frydryszek – członek MRS, przeprowadzający wywiad.

Pełny tekst wywiadu czytaj w miesięczniku ‚Poznań*. Aktywny Senior‘ 2017 sierpień, s. 7 – TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *