Poznańska polityka senioralna
„Jesienią ubiegłego roku Rada Miasta Poznania przyjęła dokument o nazwie Polityka Senioralna Miasta Poznania na lata 2017–2021. Minęło pierwsze pół roku działalności w tej materii.
W ramach zadania określonego w dokumencie Rozwój mieszkalnictwa przyjaznego starzeniu się przyznano w pierwszym półroczu 46 najemcom mieszkań komunalnych wsparcie finansowe na dostosowanie ich lokali do potrzeb podeszłego wieku. W miesiącach letnich realizowana jest akcja Zdrowie międzypokoleniowe. Co środę w hali nr 4 Międzynarodowych Targów Poznańskich seniorzy, ale nie tylko, mogą poddać się bezpłatnym badaniom lekarskim, skorzystać ze specjalistycznych porad i konsultacji, informacji na temat bezpieczeństwa i szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej. 1 i 8 sierpnia będzie można między innymi bezpłatnie przebadać słuch, skonsultować się w zakresie fizjoterapii, diagnostyki stóp, manualnego regulowania napięcia mięśniowego i bólu czy skorzystać z porad ogrodniczych. W tym roku Poznań został laureatem ogólnopolskiego Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego Lider Dostępności w kategorii Samorząd za prowadzenie konsekwentnej polityki na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością, a ta dotyczy także seniorów i zadań określonych w planie polityki senioralnej między innymi jako Zwiększenie dostępności przestrzeni publicznych i budynków oraz Rozwój transportu przyjaznego starzeniu się.
Sukcesywnie zwiększa się liczba niskopodłogowych pojazdów komunikacji miejskiej. Warte odnotowania są także działania zmierzające do stworzenia za pawilonem Netto na os. Łokietka strefy dla seniorów. Żeby zwiększyć udział poznańskich seniorów w życiu obywatelskim miasta, zorganizowano dla nich w maju warsztaty dotyczące zgłaszania projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Była to realizacja jednego z wielu zadań wyznaczonych w ramach tego, co w polityce senioralnej Poznania określa się mianem: Tworzenie warunków do partycypacji obywatelskiej najstarszych mieszkańców miasta. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zajęcia prowadzone od marca przez tak zwanych trenerów senioralnych. […]”
Pełny tekst art. autorstwa Piotra Frydryszka czytaj w m-czniku ‘Poznan*. Aktywny Senior’ 2018 sierpień, s. 8 – TU
Por. też pełniejszy obraz realizowanej polityki senioralnej miasta – TU