Poznańska Opaska Medyczna SOS dla seniorów
„Poznań rozszerza zakres bezpłatnych świadczeń dla seniorów o nową usługę. Poznańska Opaska Medyczna ma pomóc ratownikom medycznym w szybkiej identyfikacji i skutecznej pomocy osobom w podeszłym wieku w razie wystąpienia u nich jakichkolwiek problemów zdrowotnych w miejscu publicznym.
Poznańska Opaska Medyczna SOS jest wykonana z silikonu i przeznaczona do noszenia na ręce. Powstała na wzór popularnej w zachodniej Europie i USA „biżuterii medycznej”, czyli różnego rodzaju zawieszek, naszyjników, breloczków i identyfikatorów używanych w celach medycznych. Znajdować się na niej będą informacje o chorobach jej posiadacza, przyjmowanych lekach, uczuleniach, a także numer kontaktowy do bliskiej osoby. Zdaniem dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Marcina Zielińskiego opaska może ułatwić pracę zespołom ratownictwa medycznego, ponieważ bardzo często starsi ludzie w sytuacji stresowej nie są w stanie przypomnieć sobie, na co chorują i jakie biorą leki. Opaskę może otrzymać bezpłatnie każdy mieszkaniec Poznania, który ukończył 70 lat. […]
Więcej o opasce medycznej SOS czytaj – TU
Opaska Medyczna jest kolejną bezpłatną usługą, jaką miasto Poznań uruchomiło dla starszych osób w ramach pakietu „Viva Senior”. Przy okazji warto przypomnieć pozostałe:
* Karta Seniora – dokument, który może otrzymać każdy mieszkaniec Poznania po sześćdziesiątce, uprawniający do różnego rodzaju zniżek i ulg.
* Złota Rączka – bezpłatne, drobne naprawy w domach seniorów, którzy ukończyli 65 lat, są osobami samotnymi, niepełnosprawnymi, chorymi lub starszymi małżeństwami.
* Książka na telefon – bezpłatny dowóz wypożyczonych z Biblioteki Raczyńskich książek tym seniorom po 70. roku życia, którzy lubią czytać, ale nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki.
* Taksówka dla seniora – bezpłatna usługa transportowa dla seniorów po siedemdziesiątce, którzy mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną.
* Pudełko Życia – mały pojemniczek z informacjami o stanie zdrowia seniora do umieszczenia w domowej lodówce.
* Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – mogą korzystać z niej osoby po siedemdziesiątce, które czekają na zakup własnego sprzętu.
* Pielęgnacja paznokci u stóp – korzystać mogą z niej osoby, które ukończyły 80 lat i ze względu na podeszły wiek oraz niepełną sprawność ruchową same nie radzą sobie z obcinaniem paznokci u nóg.”
Pełny tekst art. Piotra Frydryszka w miesięczniku ‘Poznan*Aktywny Senior’ 2018 Nr za wrzesień, s. 8 czytaj – TU
Zob. też pełny wykaz nieodpłatnych usług i innych działań prosenioralnych, które miały miejsce podczas kończącej się III kadencji MRS – TU