Poznaniacy żyją dłużej
„Urodzony w 2016 roku poznaniak ma szansę przeżyć 75,5 roku, a poznanianka 82,1 lat. Oznacza to, iż poznaniacy i poznanianki żyją dłużej niż wynosi średnia dla całego kraju i województwa wielkopolskiego.
Przewidywane trwanie życia przeciętnego Polaka wynosi 73,8 lat, a Polki – 81,8. Jest ono krótsze od mieszkańców województwa wielkopolskiego (mężczyźni – 74,2 lat, kobiety 81,5 lat). Zwiększa się różnica pomiędzy długością życia kobiet i mężczyzn. W 2014 wynosiła ona 6,3 lat, rok później – 6,2 lat, natomiast za rok 2016 różnica wzrosła do 6,6 lat. Cały czas jednak ta różnica jest mniejsza niż średnia krajowa, gdzie kobiety żyją średnio o 8 lat dłużej od mężczyzn. […]
– Cieszy to, że Poznań jest nie tylko dobrym miejscem do życia, ale że zwiększa się również długość życia jego mieszkańców. Widać, że nie jest to jednostkowy przypadek, ale trend utrzymujący się od prawie 25 lat. Wpływ na to mają z pewnością lepsze warunki i zdrowszy styl życia oraz jakość edukacji i opieki medycznej – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. – Wydłużenie życia spowoduje też zapewne większą aktywność seniorów. Już teraz mają oni możliwość zaangażowania się w działania wielu podmiotów. Do dyspozycji jest m.in. osiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, pięćdziesiąt Klubów Seniora i dziewiętnaście Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W Poznaniu działają również instytucje odpowiedzialne za politykę senioralną w mieście – Miejska Rada Seniorów oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych – dodaje Solarski. […]“
Pełny tekst art. Ryszarda Bączkowskiego z biura prasowego Poznania* czytaj – TU
Zob. też o polityce senioralnej Poznania w Teleskopie TVP3 z 8 VIII, godz. 18:30 – TU