Poznań potrzebuje mieszkań dla seniorów
„Kolejka poznaniaków potrzebujących mieszkania socjalnego ciągle się wydłuża. Wniosków o przydział lokalu komunalnego było w ubiegłym roku bisko tysiąc. Dzisiaj ludzi proszących Miasto o pomoc mieszkaniową jest już półtora tysiąca… Bardzo istotną grupą potrzebującą wsparcia są seniorzy. Czy i jak z tym problemem radzi sobie Miasto Poznań?
W porównaniu z innymi polskimi miastami stolica Wielkopolski ma znacznie mniej mieszkań komunalnych i socjalnych. Dziś Miasto jest właścicielem około 13 800 mieszkań. Istotna część z tego zasobu to lokale niespełniające współczesnych standardów np. bez sanitariatów, w złym stanie technicznym. Własnością Miasta są także budynki zadbane, w dobrych lokalizacjach, mieszkania w kamienicach, blokach, a nawet domy jednorodzinne. Takie obiekty chętnie odkupowane są przez najemców. Wystarczyła wpłata zaledwie 10% wartości nieruchomości, by stać się jej pełnoprawnym właścicielem. W sytuacji, gdy tak wielu ludzi oczekuje od Miasta pomocy w znalezieniu dachu nad głową, Prezydent Poznania podjął decyzję o ograniczeniu sprzedaży lokali z 90. procentową bonifikatą. Priorytetem staje się ochrona i od- budowa zasobu mieszkań komunalnych. Inaczej trudno będzie spełniać ustawowe obowiązki nakazujące gminom udzielanie wsparcia mieszkaniowego osobom potrzebującym. Obecnie w trybie pilnym pomocy takiej potrzebuje ponad 300 osób. Tyle z 1500. złożonych wniosków znalazło się na „krótkiej” liście ludzi potrzebujących domu natychmiast. […]
Kolejnym elementem jest program budowy nowych domów komunalnych, realizowany przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych na niespotykaną dotąd skalę. W ciągu najbliższych kilku lat w stolicy Wielkopolski przybędzie ponad 1300 całkiem nowych mieszkań komunalnych. Mając na uwadze oczekiwania i po trzeby poznańskich seniorów spółka planuje przeznaczenie co najmniej 10. procent nowych „M” właśnie dla nich. [Prezydent Jaśkowiak podniósł w ostatnim czasie ten próg procentowy do 20%]. Już na etapie projektowania budynków część mieszkań przystosowywana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szersze, umożliwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim drzwi wejściowe i wewnętrzne oraz odpowiednio wyposażone łazienki ma większość mieszkań na parterach wszystkich nowo budowanych bloków. […]“
Pełny tekst art. czytaj w ‚My60+“. Wyd. spec. 2017 Nr 2, s.20 – TU
Por. też art. ‚Stan realizacji budownictwa komunalnego planowanego przez ZKZL na lata 2016-2020‚ – TU
oraz ‚Polityka mieszkaniowa – konsultacje społeczne‚ – TU
Zob. też wiele innych artykułów w dziale menu strony ‚Mieszkalnictwo dla seniorów‚