Poznań – Miasto Przyjazne Starzeniu
„Poznań stanowi jedną z najszybciej starzejących się aglomeracji w Polsce. Obecnie odnotowuje się największy przyrost osób w wieku poprodukcyjnym w stosunku do 1990 r. Władze miasta podjęły szereg działań, które mają na celu przygotować Poznań na zmiany demograficzne.
18 lipca 2015 r. Miasto Poznań przystąpiło do międzyrodowego programu „Miasta Przyjazne Starzeniu”, którego inicjatorem jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Jest to ogromne wyróżnienie, które z jednej strony potwierdza odpowiednie przygotowanie miasta do wyzwań związanych z planowaniem i realizacją polityki senioralnej, a z drugiej otwiera ścieżki do rozwoju nowych inicjatyw skoncentrowanych na poznańskich seniorach. Prestiż związany z przyznaniem wyróżnienia i dołączeniem Poznania do sieci około 360 innych miejscowości na całym świecie, w najbliższej perspektywie powinien sprzyjać tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do potrzeb najliczniejszej grupy społecznej stolicy Wielkopolski. Warto zatem wskazać działania, które przyczyniły się do tego, że Poznań jest „Miastem Przyjaznym Starzeniu”.
Poznańscy seniorzy mają możliwość zaangażowania się w działania wielu podmiotów. Należą do nich osiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, pięćdziesiąt Klubów Seniora i dziewiętnaście Kół Emerytów. Innowacyjne przykłady instytucji odpowiedzialnych za politykę senioralną w Poznaniu stanowią: Miejska Rada Seniorów oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. Działania podejmowane w ramach tych dwóch podmiotów są zróżnicowane, podobnie jak i zróżnicowane są potrzeby poznańskich seniorów. […]“
Pełny tekst art. Łukasza Koperskiego w periodyku „Polityka Senioralna“ 2017 Nr 3 s. 33-36 czytaj TU
Link do profilu miasta na stronie sieci WHO – TU