Poznań dla seniorów – zapowiadane nowe usługi już aktualne!

Darmowe sprzątanie nagrobków i transport na terenie cmentarza za złotówkę – to najnowsze propozycje dla poznańskich seniorów. Miasto ciągle poszerza swoją ofertę dla najstarszych mieszkańców. Od października będą oni mogli m.in. zgłaszać się po mikrodotacje i tulić noworodki w miejskim szpitalu.

Bezpłatne sprzątanie nagrobków to kolejna usługa w ramach pakietu Poznań Viva Senior. Będą z niej mogli skorzystać poznaniacy, którzy skończyli 80 lat i mieszkają samotnie albo z osobą, która jest długotrwale chora lub ma ograniczoną sprawność.

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Zgłaszający musi podać dane osobowe seniora (imię, nazwisko, wiek i PESEL) i dokładnie miejsce położenia grobu. Jeśli poda też adres mailowy, wówczas dostanie na skrzynkę zdjęcia nagrobka przed i po sprzątaniu. Zgłaszający powinien dokładnie opisać, jaki zakres usługi go interesuje – a jest w czym wybierać. […]

Usługa jest całkowicie bezpłatna i wykonywana na dwóch miejskich cmentarzach: na Junikowie i Miłostowie – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Zdajemy sobie sprawę, że czasami seniorzy nie pamiętają, gdzie dokładnie znajduje się grób, który chcą wyczyścić. W takiej sytuacji wystarczy to zgłosić, a asystent pomoże go odnaleźć.

Do końca roku każdy uprawniony senior może tylko raz skorzystać z usługi. Groby będą sprzątane od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, a czas oczekiwania będzie uzależniony od aktualnej liczby zgłoszeń. […]

Briefing w Urzędzie Miasta. Od prawej: Magdalena Pietrusik-Adamska dyr. Wydz. Zdr. i Spraw Społ., Jędrzej Solarski – z-ca prezyd.M.P-nia, prof. Antoni Szczuciński – przewodn. MRS

Już od października [2019 r.] dostępne będzie kolejne ułatwienie: transport seniorów na terenie poznańskich cmentarzy. Będą mogli z niego skorzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 80 lat oraz poznaniacy, którzy skończyli 60 lat i mają widoczną dysfunkcję narządów ruchu utrudniającą samodzielne przemieszczanie się. Zgłosić potrzebę transportu może senior lub – w jego imieniu – rodzina, bliskie osoby, przychodnia lub instytucja. Wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt (61 646 33 44) – a przyjmujący połączenie pracownik ustali zakres usługi.

W ramach projektu zgłaszający będzie dowieziony spod bramy cmentarza do wskazanego grobu bliskiej osoby. Przewoźnik poczeka na seniora ok. 10 minut, a następnie odwiezie go z powrotem pod bramę. Maksymalny czas usługi to 30 minut. Można zamówić tylko dowiezienie do wskazanego nagrobka – w takiej sytuacji przewoźnik nie będzie czekał, a senior w dowolnej chwili samodzielnie uda się do wyjścia. […]

W Poznaniu wykształcił się dobry schemat działania, w którym każda inicjatywa związana z osobami starszymi jest opiniowana przez Miejską Radę Seniorów i konsultowana z nią – podkreśla Antoni Szczuciński, przewodniczący rady. – Ta dobra praktyka sprawa, że miasto naprawdę staje się coraz bardziej przyjazne seniorom. […]“
O udziale Miejskiej Rady Seniorów w opisywanych usługach czytaj, np. TU

Więcej szczegółowych info o powyższych usługach, a także o kolejnych kilku projektach, jak: minigrantach (1,5 tys. zł) dla minimum 3-osobowych grup seniorów 60+, Akademii Liderek i Liderów oraz o projekcie Senior maluszka tuli, aktualnym pełnym zestawie usług ‚Viva Senior‘ i innych planowanych w najbliższym czasie wydarzeniach – zob. w ‚Biuletynie Miejskim‘ z 4 września 2019 – TU

Dyskusja (1)

  1. fan MRS

    Nieodpłatne usługi dla Seniorów wprowadzane przez Miasto z inicjatywy MRS, o których mowa w powyższym poście na stronie MRS, korespondują znakomicie z duchem ‚Zaleceń dla decydentów…’ autorstwa Dirka Jarre’:

    Dirk Jarre‘: Zalecenia dla decydentów dotyczące wspierania aktywnego starzenia się w społeczeństwie osób w każdym wieku. Wiedeń: Wiedeński Pozarządowy Komitet ds. Starzenia się, 2016. ss.32.

    Pełny tekst pod poniższym linkiem:
    http://mrs.poznan.pl/miedzynarodowe-zalecenia-dla-decydentow-dotyczace-wspierania-aktywnego-starzenia-sie/

    Tam na stronie 25 napisano:

    „Należy utworzyć i wykorzystywać obserwatoria projektów samopomocy
    Gdy politycy i władze publiczne nie rozpoznają i nie zaspokajają istniejących lub nowo pojawiających się potrzeb w społeczeństwie lub gdy publiczne przepisy są niewystarczające, ludzie często decydują się na samodzielną organizację w celu rozwiązania lub złagodzenia swoich problemów. Tego rodzaju „energia samolecząca” społeczności ma najwyższą wartość we właściwie funkcjonującym i pewnym siebie społeczeństwie i nie należy jej ignorować ani lekceważyć. Jednakże ważne jest, aby politycy i administratorzy zapewnili miejsce, wsparcie i uznanie takich kreatywnych inicjatyw – bez wycofywania się z istotnych i uzgodnionych obowiązków państwa na różnych szczeblach. Prywatne inicjatywy w zakresie samopomocy stanowią bardzo ważne źródło innowacji społecznych i jako takie powinny zostać dokładnie udokumentowane tak, aby państwo oraz inne osoby i grupy mogły skorzystać z takich doświadczeń dla swoich własnych celów.
    Należy utworzyć niezależne krajowe i europejskie ośrodki dokumentacji lub obserwatoria ogólnego zainteresowania, w oparciu o prawo publiczne, których misją jest gromadzenie informacji na temat takich inicjatyw – w różnego rodzaju dziedzinach – celem analizy, porównania i rozpowszechniania informacji na ich temat.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *