Portret społeczno-demograficzny seniorów

logoCBOS

“Jedną z najbardziej charakterystycznych cech społecznych obecnych seniorów jest niski poziom wykształcenia. Prawdopodobnie jest to ostatnie pokolenie seniorów z wykształceniem na takim poziomie.

Kolejną wyróżniającą cechą jest singularyzacja gospodarstw domowych seniorów. Po 60. roku życia wskaźnik jednoosobowych gospodarstw rośnie w porównaniu z młodszymi pokoleniami trzyipółkrotnie (z 6% wśród osób w wieku 18–59 lat do 21% w grupie 60+).

Zdecydowana większość osób w wieku 60+ już nie pracuje zarobkowo (86%), utrzymując się wyłącznie z emerytury lub renty, co wpływa na ich status materialny. Należy jednak zaznaczyć, że status materialny seniorów jest zróżnicowany, przy czym większość z nich określa go jako przeciętny, czyli ani dobry, ani zły. W porównaniu z młodszymi pokoleniami ten status jest niższy, ale i wśród seniorów niemała jest grupa tych, którzy dobrze go oceniają (jedna trzecia). Trzeba dodać, że wyobrażenia Polaków na temat dostatniego życia są niewygórowane.

Inną charakterystyczną cechą seniorów jest ponadprzeciętne – w porównaniu z młodszymi pokoleniami – zainteresowanie polityką. Śledzi ją szczegółowo lub dość uważnie co czwarty senior (23% osób w wieku 60+). To najbardziej ich odróżnia od najmłodszych badanych (w wieku 18–24 lata), wśród których takie zainteresowanie polityką deklaruje tylko co dziewiąty (11%).

Stosunek do członkostwa Polski w Unii Europejskiej mało różni młodsze i starsze pokolenia. Wprawdzie wśród najmłodszych (18–24 lata) relatywnie wysoki jest odsetek przeciwników integracji (16% – dwukrotnie wyższy niż wśród seniorów), jednak zarówno młodsze pokolenia, jak i seniorzy w zdecydowanej większości popierają członkostwo naszego kraju w UE. „

Pełny 14-stronicowy tekst tego interesującego opracowania Jolanty Kalki na portalu cbos.pl czytaj TU

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *