Pół miliona odsłon witryny Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu (2.07.2020)

Miło nam odnotować, że witryna MRS obchodzi dzisiaj kolejne swoiste święto: pół miliona odwiedzin!
Przypomnijmy przy okazji: w marcu br. minęło 6 lat funkcjonowania stacjonarnej strony internetowej MRS, która wcześniej posiadała jedynie postać zakładki na witrynie Centrum Inicjatyw Senioralnych – jednostki organizacyjnej Urzędu Miasta zajmującej się problematyką osób starszych. W ubiegłym roku, tj. z początkiem IV kadencji Rady ożywiono na powrót tę zakładkę zamieszczając tam info o nowym składzie osobowym Rady oraz zawiadomienia o posiedzeniach MRS, a także ich protokoły, uchwały i stanowiska. Całą resztę, czyli opis bieżącej działalności, a przede wszystkim doniesienia o bieżących wydarzeniach o profilu senioralnym – zarówno w regionie jak i w kraju – nadal zamieszczano na dotychczasowej stacjonarnej stronie.

Jako zespół dbający o jej atrakcyjną i użyteczną zawartość cieszymy się z faktu świadczącego o tym, iż strona znalazła swoje stałe miejsce w Państwa zainteresowaniach. Dziękujemy Państwu jako użytkownikom witryny MRS za Wasze przywiązanie i obecność tutaj. W tym trudnym ostatnio czasie, pełnym wyzwań dla nas wszystkich, redagowanie strony, która może liczyć na wierne grono odbiorców, jest dla nas krzepiące i motywujące.

Wróćmy na chwilę do komentarza z 2019 r. na okoliczność 400 tysięcy odsłon witryny MRS. Zwrócono wówczas uwagę na rosnącą systematycznie liczbę wejść dokonującą się przy tym coraz szybciej. I tak, pierwsze 100 tysięcy odsłon zajęło 2,5 roku (czytaj o tym TU). Kolejne 100 tysięcy, tj. do 200 tysięcy trwało 16 miesięcy (zob), i odpowiednio: do 300 – 13 miesięcy (zob. ), do 400 tysięcy– tylko 11 miesięcy (zob.). Wreszcie, do obecnego pół miliona – już tylko 9 miesięcy.
Wprowadzone do tekstu linki pozwalają na prześledzenie pełnej retrospekcji zjawiska e-komunikowania się MRS ze swoim środowiskiem w sposób niewykluczający nikogo. Zachęcamy, zajrzyjcie tam Państwo. Można będzie zobaczyć, jak budowaliśmy poczucie przynależności i utożsamiania się z największą grupą społeczną Poznania, którą są nasi Seniorzy. Jak staraliśmy się zaspokajać konieczność rozmowy, wymiany myśli i informacji, kształtowania opinii i poglądów oraz społecznej wrażliwości czy też pokazywania bieżących kontaktów z władzami Miasta. Jednym słowem: jak tworzono zwarte więzi społeczne.

Obserwujemy przyspieszenie oglądalności „okna“ Rady Seniorów świadczące o rosnącej rozpoznawalności strony i chyba… docenianiu różnorakiej przydatności jej zawartości. W sumie doprowadzono poprzez stronę do świadomości społecznej cały szereg informacji służących rozumieniu procesów, a w tym – całego szeregu możliwych rodzajów aktywności związanych z normalnym starzeniem się, ostatnio w specyficznych warunkach przeżywanej pandemii koronawirusa. Wreszcie, do rozpropagowania wśród społecznikowskich „kadr“ Rad Seniorów oraz słuchaczy UTW – zdalnego doskonalenia/uczenia się, poprzez stworzenie w 2017 r., przy wydatnej pomocy UM, e-platformy edukacyjnej „Wielkopolski e-Senior“.

Reasumując, przywołajmy aktualny –jak się okazuje- wcześniejszy wniosek: mamy poczucie, że tworzona z pełnym rozmysłem strona internetowa Rady jako „baza wiedzy“ o Seniorach zawiera ważną dokumentację społecznej, mentalnej i kulturalnej ewolucji postaw zarówno samego środowiska osób starszych, jak też świata zewnętrznego wobec problematyki senioralnej. I dobrze, że do tej historii skupionej w jednym miejscu można dopisywać kolejne wątki i rozdziały. To przecież nasz szczególny kapitał społecznej wiedzy tworzony na podstawie skumulowanego doświadczenia, dla którego zawsze podawaliśmy rzetelne źródła informacji.

Dziękując Państwu Seniorom za „dotychczas“, zapraszamy jako Zespół na kolejne spotkania w e-mediach MRS, czyli nie tylko na stronę stacjonarną, ale także na strony społecznościowe Rady, tj. na profil Fb, twitter i e-pocztę, do których wejścia znajdują się na stronie-jubilatce. Zachęcamy do współtworzenia ich zawartości.

Kłaniam się Państwu – społeczny admin strony Zdzisław Szkutnik