Poprawić jakość życia seniorów

logo fundacji filantrop

szkutnik-150x150Ze Zdzisławem Szkutnikiem – przewodniczącym Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu rozmawia Karolina Kasprzak.

„[…]– Co można zaliczyć do kluczowych problemów tej 140-tysięcznej grupy?

– Największym i jednocześnie najistotniejszym problemem tej grupy jest dostęp do świadczeń zdrowotnych. Nie jestem optymistą w tej kwestii. Dostępność świadczeń służby zdrowia nie jest przyjazna seniorom. W Poznaniu na pełnych etatach pracuje tylko dwóch lekarzy geriatrów, w Katowicach jest ich 30. Na NFZ są kolejki do większości lekarzy, a osoby starsze nie mają pieniędzy, aby skorzystać z wizyty lekarskiej prywatnie. W hospicjach brakuje łóżek, jednak powoli coś zaczyna się zmie- niać w tym kierunku. Trwa rozbudowa Hospicjum „Palium” na os. Rusa i Hospicjum Domowego przy ul. Bednarskiej. Planowane jest stworzenie Centrum Geriatryczno-Gerontologicznego w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności. Kluczową sprawą jest też edukacja lekarzy i pielęgniarek w zakresie problemów zdrowotnych pacjentów w wieku podeszłym, bo nadal jest niewystarczająca i nie realizowana tak, jak być powinna.

Kolejna sprawa to budownictwo dla seniorów. Temat trudny i ciągle przesuwany na dalszy plan. Chcielibyśmy, żeby Miasto Poznań dysponowało mieszkaniami na wynajem, bo to ułatwiłoby ludziom starszym korzystanie z oferty lokalowej. Mało kogo stać na kupno mieszkania własnościowego. Lokum dla seniora musi być odpowiednio przystosowane – wyposażone w wykładziny antypoślizgowe, uchwyty w łazience i innego rodzaju udogodnienia. Wykonawcą takich mieszkań mogłoby być na przykład Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Miejska Rada Seniorów zainicjowała dyskusję na ten temat, co spowodowało, że Prezydent powołał specjalny zespół do spraw strategii mieszkaniowej. […]“

Pełny tekst wywiadu czytaj w miesięczniku ‚Filantrop‘ 2017 Nr 3, s. 6-7 TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *