Polityka dla seniorów do 2030 roku
„Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaprezentowali założenia dokumentu „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo. Uczestnictwo. Solidarność”. Program wkrótce zostanie przekazany do konsultacji międzyresortowych. To pierwszy tego typu dokument rządowy uwzględniający wszystkie sfery życia seniorów. Pozwoli na usystematyzowanie i usprawnienie działań instytucji publicznych na rzecz osób starszych w Polsce. Rozwiązania te przyczynią się także do znacznej poprawy ich jakości życia oraz jak najdłuższej samodzielności.
Proponowana polityka społeczna została zaplanowana do 2030 r. Program opiera się na trzech filarach – bezpieczeństwie, uczestnictwie i solidarności. Te elementy są kluczowe, ponieważ stanowią gwarancję znacznego podniesienia jakości i poziomu życia osób starszych.
Dodatkowo w „Polityce społecznej wobec osób starszych 2030” po raz pierwszy zaprojektowano działania skierowane do niesamodzielnych osób starszych, m.in. opracowanie standardów w zakresie teleopieki i telepomocy oraz dostosowanie środowiska zamieszkania do możliwości funkcjonalnych tych osób.“
Źródło: ‚Gazeta Senior‘ 2018 Nr 1 s.9
Zob. też program na stronie MRPiPS – TU
Oto fragment założeń:
„Program opiera się na trzech filarach – bezpieczeństwie, uczestnictwie i solidarności. Te elementy są kluczowe, ponieważ stanowią gwarancję znacznego podniesienia jakości i poziomu życia osób starszych.
Dokument przewiduje realizację szeregu działań wobec ogółu osób starszych w ramach następujących obszarów:
- Kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie;
- Uczestnictwo w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form aktywności obywatelskiej, społecznej, kulturalnej, artystycznej i sportowej;
- Tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy, dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych oraz sytuacji rodzinnej;
- Promocja zdrowia, profilaktyka chorób, dostęp do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji;
- Zwiększanie bezpieczeństwa fizycznego – przeciwdziałanie przemocy i zaniedbaniom wobec osób starszych;
- Tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej;
- Edukacja dla starości (kadry opiekuńcze i medyczne), do starości (całe społeczeństwo), przez starość (od najmłodszego pokolenia) oraz edukacja w starości (osoby starsze). […]
Efekty realizacji Programu zawartego w „Polityce społecznej wobec osób starszych 2030” będą podlegały ocenie w ramach kolejnych edycji „Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce”, które rząd już dwukrotnie przygotowywał, za rok 2015 i 2016, zgodnie z ustawą o osobach starszych.
Przyjęcie przedmiotowego dokumentu nie spowoduje dodatkowych kosztów dla sektora finansów publicznych, a jego finansowanie będzie realizowane poprzez odpowiednią alokację środków finansowych, będących w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych.“
UWAGA: Z dokumentem ‚Polityka społeczna wobec osób starszych 2030′ liczącym 108 stron można zapoznać się – TU