Organizujemy kompleksowe wsparcie
Z dr Anną Jakrzewską-Sawińską z Wielkopolskiego Stowarzyszena Wolontariuszy Opieki Paliatywnej [wiceprzewodniczącą MRS], rozmawia Karolina Kwiecińska.
„[…] Jakie są efekty Państwa działań?
Obecnie w naszym Stowarzyszeniu prowadzonych jest osiem programów dotyczących zarówno opieki paliatywnej, jak i zdrowej aktywnej starości. Część z nich pozwala rozwijać świadczenia medyczne. Jeśli natomiast chodzi o programy, które aktywizują seniorów (gimnastyka, basen, nauka języków obcych, kurs komputerowy, warsztaty tematyczne), rezultaty mierzymy bezpośrednio, podczas badań przed programem i po nim, co pomaga nam projektować kolejne oferty. Efekty, mogę śmiało powiedzieć, są znaczne – uczestnicy dokonują zmian w stylu życia, zaczynają się więcej ruszać i zdrowiej jeść, poprawia się ich kondycja fizyczna i psychiczna. Mamy też bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o trening pamięci, szczególnie kiedy jest wspomagany przez dodatkowe aktywności, np. naukę języka obcego.
Proszę opowiedzieć także o wspomnianym Poznańskim Centrum Seniora.
W ramach tego działania staramy się przede wszystkim na- uczyć seniorów pewnych zachowań, by dalej mogli działać sami, zaczęli żyć lepiej. Porady psychologiczne oraz rehabilitacja pamięci i orientacji mają nauczyć osobę starszą radzenia sobie z problemami i dbania o swoją sprawność umysłową. Z kolei porady radcy prawnego służą temu, by senior był bardziej świadom swoich praw i mógł lepiej funkcjonować jako obywatel. Konsultacje dietetyczne pomagają zmodyfikować złe nawyki żywieniowe, nauczyć się, jak dbać o zdrowie poprzez właściwe komponowanie posiłków. Dzięki takiemu podejściu seniorzy są aktywni nie tylko podczas tej godziny czy dwóch, które spędzają w Centrum, ale także później – w samodzielnym życiu. […].
Pełny tekst wywiadu czytaj w ‚Polityka Senioralna‘ 2016 Nr 1(2) s. 99-101, TU