„ORCHidea“ – dla chorych po udarach mózgu

Życie w ciągłym stresie i pośpiechu, brak aktywności fizycznej i dbałości o zdrowe odżywianie się. Taki styl życia wiedzie zapewne wielu z nas. Niestety, wcześniej czy później odbija się to na naszym zdrowiu. Skutkuje także i tym, że w zastraszającym tempie przybywa osób z deficytami neurologicznymi – między innymi po udarach mózgu.

Życie tych dotychczas aktywnych ludzi zmienia się krańcowo. Wielu potrzebuje pomocy drugiej osoby przy wykonywaniu podstawowych czynności. Wszyscy wymagają specjalistycznej opieki i stałej rehabilitacji. Brakuje między innymi specjalistycznych ośrodków rehabilitacji poudarowej oraz szybkiego i systematycznego dostępu do rehabilitacji, która odgrywa kluczową rolę już w pierwszych chwilach po udarze czy operacjach guza mózgu.

Problemy te znają ze swojej praktyki zawodowej Aleksandra i Piotr Orchowscy, którzy w 2015 roku powołali Fundację „ORCHidea”. Prezes Zarządu Piotr Orchowski jest neurologiem i od ponad 20 lat pracuje w poznańskich szpitalach. Aleksandra Orchowska, wiceprezes Zarządu, jest neurologopedą i wykładowcą akademickim. Z Fundacją współpracują specjaliści wymienieni w podpisie pod załączonym zdjęciem. […]

Fot. x 2 – archiwum Fundacji ‚Orchidea’, za m-cznikiem ‚Filantrop’

|
Aktualnie „ORCHidea” prowadzi projekty: na rzecz mieszkańców Poznania – „Aktywne wsparcie domowe i stacjonarne”, dla mieszkańców powiatu poznańskiego – „Punkt specjalistycznego wsparcia” oraz dla mieszkańców gminy Komorniki – „Wsparcie w chorobie”. W ramach tych inicjatyw osoby z niepełnosprawnością mają możliwość nieodpłatnego skorzystania z konsultacji specjalisty neurologa, psychologa, neurologopedy i fizjoterapeuty. Wizyty odbywają się w gabinetach lub w uzasadnio- nych sytuacjach w domu chorego. Ponadto Fundacja intensywnie pracuje nad innowacyjnym projektem, w ramach którego osoby po udarach i urazach mózgu oraz ich bliscy zaopatrzeni będą w wiedzę dotyczącą konsekwencji udaru mózgu oraz na temat rehabilitacji i placówek udzielających wsparcia.“

Pełny tekst art. Moniki Janc w miesięczniku ‚Filantrop‘ 2018 Nr 6, s. 20-21, czytaj – TU

Ciekawa prezentacja dot. treningu pamięci Seniorów, zob. – TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *