Od końca XX wieku zmienił się obraz osób starszych

„Gościem specjalnym X Forum III Wieku [5-8.09.2018 w Nowym Sączu-Krynicy Zdroju] była prof. An Hermans z Belgii. Prof. An Hermans jest prezydentem Europejskiej Unii Seniorów (ESU), największej organizacji seniorów w Europie. Flamandzka polityk, nauczyciel akademicki, emerytowana profesor katolickiego uniwersytetu w Lueven, dr nauk pedagogicznych, specjalizowała się w zakresie edukacji dorosłych i historii oświaty. To działaczka społeczna i samorządowa, posłanka do Parlamentu Europejskiego III kadencji, deputowana krajowa.

Fot. za gazetą ‚Dobry Tygodnik Sądecki’ 2018 Nr 38, s. 19.

W swoim wystąpieniu w czasie otwarcia Forum prof. An Hermans przedstawiła rolę Europejskiej Unii Seniorów, będącej „parasolem”, pod którym skupiają się stowarzyszenia z różnych krajów, mające na celu promowanie aktywnego obywatelstwa, większego udziału osób starszych w życiu społecznym i publicznym.

Celem tej organizacji jest „lepsza” Europa dla wszystkich obywateli poprzez takie działania jak położenie kresu dyskryminacji ze względu na wiek. Każdy ma bowiem mieć zabezpieczone podstawowe prawa człowieka, by żyć godnie i mieć możliwość uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym. Wszyscy obywatele są powołani do tworzenia wspólnoty społecznej, gdzie będą szanowane wszystkie grupy wiekowe. ESU chce tworzenia środowiska przyjaznego starzeniu, zapewniającego usługi i struktury dla ochrony, wsparcia i upodmiotowienia. Solidarność międzypokoleniowa powinna zapewnić uczciwe i trwałe systemy ochrony socjalnej takie jak służba zdrowia, opieka długoterminowa, odpowiednie emerytury, zarówno obecnym jak i przyszłym pokoleniom. Należy wprowadzić humanitarne standardy na wszystkich etapach życia człowieka, a szczególnie dla najsłabszych seniorów, tych z ryzykiem ubóstwa, wykluczenia czy samotności. Z rynku pracy nie powinni być eliminowani starsi pracownicy. Należy promować zróżnicowanie pokoleniowe w miejscach pracy, tak by pokolenia mogły uczyć się od siebie nawzajem.

W Unii Europejskiej rządy wszystkich szczebli, organizacje i media – promują oraz stymulują rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Europa powinna być Europą solidarności, w której jest miejsce dla każdego człowieka.

Obywatel nie może stać z boku, musi być wszędzie tam, gdzie zachodzą ważne wydarzenia. Najważniejsze są inicjatywy i propozycje oddolne, wywieranie nacisku na rządy, parlamenty i samorządy, tak by realizowały postulaty społeczne.

Rolą ESU jest przekazywanie inicjatyw, które dotyczą całej seniorskiej grupy społecznej, poprzez Europejską Partię Ludową na wyższy poziom decyzyjny – na forum Unii Europejskiej.

Aby głos seniorów był usłyszany, należy połączyć poszczególne organizacje tak, by utworzyły silną, ponadpaństwową, reprezentatywną dla tej grupy, organizację.

Seniorzy chcą być aktualnie słyszani. Dawniej byli „cichym pokoleniem” – bali się zabierać głos w swoich sprawach. W demokracji ważna jest dyskusja, a do tego potrzebna jest rzetelna wiedza i informacja. Dlatego tak ważne są szkolenia i dostęp do urządzeń cyfrowych. […]”

Pełny tekst art. przygotowanego przez Zespół Słuchaczy Sądeckiego UTW, uczestników warsztatów dziennikarskich, czytaj w dodatku do gazety “Dobry Tygodnik Sądecki DTS” 2018 Nr 38 o Forum III Wieku w Nowym Sączu – Krynicy Zdroju, s. 19 – TU

Art. pokrewny o X Forum UTW, 5-8.09.2018 w Nowym Sączu-Krynicy Zdroju – czytaj TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *