O możliwości rozwijania nowych zakresów opieki nad samotnymi osobami starszymi Poznania

Poniższa relacja kończąca się konkretnymi wnioskami pokazuje jeden z możliwych kierunków działań, jakie wynikają z podjętego w dniu 8 lutego 2016 r. przez MRS tematu: bezpieczeństwo i ubóstwo seniorów (więcej zob. TU )

Będzie on rozwijany podczas obrad MRS w dniu 7 marca br. o dyskusję o możliwości praktycznej współpracy  z Kolegium Pracowników Służb Społecznych z ul. Mostowej 6.

Sprawy te, wstępnie już sygnalizowane Z-cy Prezydenta Jędrzejowi Solarskiemu trafią ponownie ‘na stół’ podczas wizyty przedstawicieli MRS u Prezydenta w dniu 22 marca br. 

Sprawozdanie przedstawicieli Miejskiej Rady Seniorów z wizyty w Stowarzyszeniu Pogotowie Społeczne w Poznaniu przy ul. Borówki 4 w dniu 18 lutego 2016 r.

Działalność i formy pracy zaprezentowała Pani Beata Benyskiewicz – Przewodnicząca Zarządu, umożliwiając jednocześnie zwiedzanie obiektów: pracowni terapeutycznych, pokoi mieszkalnych, pomieszczeń socjalnych.

Stowarzyszenie obejmuje swoim wsparciem osoby wykluczone społecznie przede wszystkim borykające się z problemami bezdomności, w tym również osoby starsze. Pracownicy – terapeuci pomagają
w odbudowaniu własnej tożsamości i odszukaniu nowej drogi życiowej.

Stowarzyszenie prowadzi działalność w ramach kilku programów, tj.:

  1. pracowników ulicy – którzy nawiązują kontakt z osobami bezdomnymi na ulicach miasta, ogródkach działkowych, klatkach schodowych, środkach komunikacji publicznej, itp.
    Średnio rocznie 4 pracowników (2 profesjonalnie przygotowanych i 2 wolontariuszy) rozmawia z 600 osobami motywując ich do zmiany stylu życia i miejsca pobytu;

2.    hostelowego zamieszkania – oferując ponad 230 miejsc noclegowych w różnych formach:
-hotelowej, – „Jawor” 60 miejsc, – „Borówki” 100 miejsc, – Starołęka 50 miejsc, – mieszkań readaptacyjnych z zasobów komunalnych dla 4 rodzin przy ul. Małeckiego, – mieszkań wspierających dla 9 osób starszych wynajmowanych na wolnym rynku w Poznaniu na os. Armii Krajowej i w Swarzędzu;

3.    terapeutycznego w zakresach – uzależnień, – ofiar przemocy, – sprawców przemocy,
– interwencyjnych noclegów (pogorzelcy, ostre konflikty domowe);

4.      centrum integracji społecznej uczącego stylu życia z pracą i przysposobienia zawodowego do umiejętności:- krawieckich, – budowlanych, – obsługi komputerów. Uczestnikami zajęć są w 50% podopieczni Stowarzyszenia i w 50% osoby spoza środowiska bezdomnych, ogółem 35-40 osób;

5.     świetlicy dla 30 dzieci z rodzin zamieszkujących w okolicy w mieszkaniach socjalnych.

6.     poradni psychologicznej – planowana od III/2016.

Opiekę medyczną nad podopiecznymi Stowarzyszenia sprawują lekarze rodzinni z miejsca pochodzenia podopiecznego, bądź lekarz rodzinny rejonu, w którym on przebywa.

W przypadkach wymagających specjalistycznej pomocy medycznej opiekę tę sprawują szpitale,
a długoterminowe choroby onkologiczne wspierane są przez lekarzy Hospicjum na Ratajach.

Ogółem zatrudnionych jest 26 pracowników ze specjalistycznym wykształceniem (pracowników socjalnych, psychologów, terapeutów zajęciowych) sprawujących opiekę i świadczących pomoc dla średnio 450 osób rocznie.
Budżet roczny kształtuje się na poziomie ok. 2 mln zł, na który składają się środki Urzędu Pracy, Urzędu m. Poznania i sponsorów.
Wśród licznych podopiecznych Stowarzyszenia osoby starsze stanowią 10-15%, tj. 30-40 osób.
Po okresowej pomocy najczęściej osoby te trafiają do domów pomocy społecznej na pobyt stały, co wydaje się być dla nich rozwiązaniem satysfakcjonującym.

Brak możliwości zapewnienia mieszkania w zasobach komunalnych i wsparcia usługami
w zależności od potrzeb jest nadal istotnym problemem społecznym.

Stowarzyszenie oferując szeroki wachlarz pomocy realizowanej w kilku punktach Poznania jest otwarte na rozwijanie dodatkowej formy usług społecznych.

Przewodnicząca Zarządu Pani Beata Benyskiewicz wyraziła wolę współpracy i stworzenia usług środowiskowych dla osób starszych w miejscu ich zamieszkania w zakresach:

– dowożenia posiłków „obiady na kółkach” (kuchnia przy ul. Borówki jest dostosowana do
przygotowywania większej ilości posiłków),
– sprzątania w domu osoby starszej,
– pielęgnacji zieleni, itp.
– oraz usług opiekuńczych nad niepełnosprawnymi osobami starszymi.

Ponadto widzi możliwości obsługi „wakacyjnego domu opieki” dla osób starszych.

Reasumując – propozycje poszerzonej oferty dla gospodarstw domowych osób starszych zawarte
w stanowisku nr1/2015 Miejskiej Rady Seniorów w pkt 3 i 4 ( zob. TU ) możliwe są do utworzenia przy zaangażowaniu Władz m. Poznania odpowiedzialnych za realizację zadań polityki społecznej senioralnej.

Autorzy – członkowie MRS w Poznaniu:

Małgorzata Nowak-Karlińska
Lidia Wrocińska-Sławska
Henryk Marciniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *