Nowa usługa w ramach pakietu „Poznań VIVA senior“

„Pakiet ‚Poznań VIVA senior‘ to efekt pionierskich w skali kraju prac nad polityką senioralną. Roman Szymański przeanalizował, na co mogą liczyć seniorzy w Poznaniu.

Obecnie w Poznaniu mieszka ponad 143 tysiące osób, które przekroczyły 60 rok życia, a z prognoz GUS wynika, że liczba seniorów z roku na rok będzie się zwiększać. Dlatego miasto sukcesywnie rozwija pakiet ‚Poznań VIVA senior‘ i pracuje nad kolejnymi sposobami wsparcia dla starszych mieszkańców. Starania zostały docenione: w lipcu 2016 r. Poznań został przyłączony do sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, skupiającej miejscowości otwarte na potrzeby osób starszych.

Pakiet ‚Poznań VIVA senior‘ to pierwsza w kraju tak kompleksowa propozycja ułatwień dla osób, które ukończyły 60 lat. Do bogatego pakietu usług właśnie dołączyła kolejna: Poznańska Opaska Medyczna SOS. Możliwość skorzystania z bezpłatnej usługi pomocowej mają wszyscy mieszkańcy Poznania, a jedynym kryterium jest wiek. O najnowszym pakiecie poinformowano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w dniu 31 lipca br., która odbyła się w Urzędzie Miasta Poznania. W konferencji wzięli udział między innymi: Jędrzej Solarski – zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Zdzisław Szkutnik – przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, Marcin Zieliński – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

„Poznań VIVA senior” – briefing prasowy w UM, 31 lipca 2018. Fot. Roman Szymański

Poznańska Opaska Medyczna SOS to rodzaj popularnej w krajach zachodniej Europy biżuterii medycznej. Niewielka silikonowa opaska zakładana jest na rękę. Są na niej umieszczone najważniejsze informacje dotyczące jej właściciela: poważne choroby, przyjmowane leki, numer telefonu do bliskiej osoby. Dzięki temu w razie nagłego wypadku ratownicy medyczni wiedzą, jak pomóc właścicielowi opaski.

 Poznaniacy już od lat korzystają z działającego na podobnej zasadzie Pudełka Życia. Opaska Medyczna SOS jest jego praktycznym rozszerzeniem. Z tą różnicą, że pudełko sprawdza się w domu, a opaska poza domem. Nie tylko ułatwia ratownikom prowadzenie akcji ratunkowej, ale – co równie ważne – sprawia, że seniorzy mogą czuć się bezpiecznie. Dzięki opasce mogą mieć pewność, że w razie wypadku dostaną szybką i skuteczną pomoc – wyjaśnił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowa usługa ma charakter pilotażowy. Po opaskę może zgłosić się każdy mieszkaniec Poznania, który skończył 70 lat. By ją otrzymać, wystarczy wypełnić wniosek dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 24. Wnioski dostępne będą od 15 sierpnia do 14 grudnia 2018 r. Po ok. 60 dniach od złożenia wniosku bezpłatną opaskę będzie można odebrać w CIS. […]“

Pełny tekst art. Romana Szymańskiego na portalu gazetasenior.pl z 7 sierpnia 2018, w tym o pozostałych „flagowych“ usługach pakietu dla seniorów, czytaj – TU 

Zob. też pełny wykaz (wg stanu na początek lipca 2018) działań prosenioralnych w okresie kończącej się III kadencji MRS w Poznaniu – TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *