NIK: Seniorzy bez opieki. Gminy nie wiedzą, ilu ich mają na swoim terenie
Prawie 20 proc. gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków. Tymczasem jest to najmniej kosztowna dla samorządów forma pomocy seniorom. Problemem pozostaje brak określonych standardów takiej opieki, a co za tym idzie brak możliwości oceny jakości świadczonych usług. W 2016 r. opieką domową w skali kraju objęto nieco ponad 1 proc. seniorów powyżej 60. roku życia.
- Liczba osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, potrzebujących opieki środowiskowej wynosi ok. 2 mln i systematycznie rośnie. Przy tym potencjał opiekuńczy rodzin ulega zmniejszeniu, bo stają się one mniej liczne.
- Tymczasem, jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, prawie 20 proc. gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków.
- Jak wynika z przeprowadzonych analiz, większość skontrolowanych samorządów nie posiadała rozeznania w sytuacji i potrzebach osób starszych.
Usługi opiekuńcze świadczone osobom starszym w miejscu zamieszkania, zgodnie z definicją, powinny obejmować pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację i w miarę możliwości kontakty z otoczeniem. Usługi kierowane są do osób samotnych, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych. Chodzi także o zwiększenie szansy na pozostanie w środowisku zamieszkania i opóźnienie momentu, w którym jest konieczne zapewnienie stałej opieki instytucjonalnej. Bowiem usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania to forma bardziej przyjazna seniorom niż pobyt w domach całodobowej opieki. Są one także aż czterokrotnie tańsze od pobytu w domach pomocy społecznej. […]“
Pełny tekst art. AKC z 18 lipca 2018 czytaj na: portalsamorzadowy.pl – TU
PS
Polecamy ten artykuł uwadze Seniorów w gminach województwa wielkopolskiego, w których nie ma jeszcze Gminnych Rad Seniorów. Dodajmy, że na 230 gmin Rad aktualnie jest 31. Drodzy Seniorzy! Zachęcamy do troski o własne sprawy, m.in. zainteresowanie się pomocnym Wielkopolskim Porozumieniem Rad Seniorów.