Narzędzia dla gminnych rad seniorów
Tak mogło być, ale…
„Już po raz drugi w Rokosowie w powiecie gostyńskim spotkają się między 13 i 15 czerwca wielkopolscy seniorzy. Podobnie jak przed rokiem będzie to szkolenie, którego celem jest dostarczenie członkom gminnych rad seniorów wiedzy potrzebnej do skutecznego działania w lokalnych społecznościach.
W Wielkopolsce seniorzy mieszkają w 230 gminach oraz miastach i stanowią prawie 26 proc. całej populacji naszego regionu, a w niedalekiej przyszłości ich liczebność wydatnie się zwiększy. W województwie wielkopolskim powstało dotąd kilkadziesiąt rad seniorów, a powoływanie ich przez samorządy postępuje stosunkowo wolno. Stąd pomysł Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu, żeby już istniejącym radom, a także lokalnym społecznościom, które są w przededniu ich powołania, dać narzędzia do pracy.
Przez trzy dni 90 uczestników Wiosennej Szkoły Wielkopolskich Rad Seniorów, rekrutujących się z ponad 30 gminnych i miejskich rad seniorów województwa, będzie mogło wysłuchać wykładów oraz wziąć udział w warsztatach tematycznych zmierzających przede wszystkim do nabycia umiejętności w zakresie szeroko pojętej komunikacji społecznej. Będzie więc mowa o tym, jak korzystać z platformy edukacyjnej „Wielkopolski e-Senior”, jak założyć konto e-poczty czy prostą stronę WWW, jakie są podstawowe zasady tworzenia wystąpień publicznych, jak złowić i utrzymać uwagę słuchacza i jak upowszechnić swoje działania. Będą też zajęcia z porozumiewania się w grupie i rozładowywania w niej napięć i konfliktów oraz skutecznego negocjowania i budowania swojej siły w relacjach z samorządem.
Inną grupą zagadnień przewidzianych do omówienia w trakcie Wiosennej Szkoły będą potrzeby i oczekiwania seniorów w zakresie opieki geriatrycznej w Wielkopolsce oraz problem szczególnych powinności rad seniorów wobec ludzi w podeszłym wieku, którzy tracą samodzielność, a w tym kontekście możliwości, jakie stwarza teleopieka, czyli innowacyjna technologia wzmacniająca samodzielność i bezpieczeństwo samotnych seniorów.
Szkolenie ma także pomóc radom w szukaniu partnerów przy realizacji ich pomysłów oraz inicjatyw i stworzyć platformę wymiany doświadczeń. – Spodziewamy się także, że nasze kolejne spotkanie w Rokosowie będzie okazją do przyjrzenia się, jak sprawdza się podpisane przed rokiem porozumienie o współpracy pomiędzy 19 wielkopolskimi radami seniorów, a być może i do poszerzenia grona sygnatariuszy tego porozumienia – mówi dr Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu.”
Źródło: art. Piotra Frydryszka w “Poznań*. Aktywny Senior” 2018 czerwiec, s. 8, czytaj – TU
PS
Tak mogło być, ale po wygraniu konkursu ROPS-u na realizację Szkoły przez Fundację Zaczyn z Warszawy wszystko uległo jednostronnej i gruntownej zmianie: program, zestaw wykładowców i lokalizacja spotkania. Wyszło na to, że z nową wersją Szkoły nie po drodze MRS w Poznaniu…
Art. pokrewne – TU oraz TU
Chcieliśmy też dzielić się doświadczeniem, a jest czym, zob. – TU