Miks lokatorski: modelowa kamienica dla Warszawy
W jesieni br. trafi do społecznej konsultacji tekst opracowania nt strategii mieszkaniowej Poznania, który przedłożony zostanie następnie Radzie Miasta do dyskusji i zatwierdzenia. Mając tę perspektywę na względzie, polecamy Państwa uwadze poniższe 83-stronicowe opracowanie powstałe w ostatnich miesiącach w Warszawie z inicjatywy Fundacji Blisko.
Erbel Joanna i in., Miks lokatorski: modelowa kamienica dla Warszawy. Warszawa: Fundacja Blisko, 2017. ss. 83.
„Polityka mieszkaniowa ma kluczowe znaczenie dla kształtu relacji społecznych. Dlatego tak ważne jest tworzenie modeli mieszkaniowych, które będą nakierowane na integrowanie i włączanie grup społecznych zagrożonych wykluczeniem. Jest to szczególnie istotne w takich miastach, jak Warszawa, gdzie przez ostatnie lata polityka mieszkaniowa była zdominowana przez mechanizmy rynkowe. Spowodowało to wycofanie się samorządu z programów mieszkaniowych nakierowanych na tworzenie różnorodnych społeczności.
O ile art. 75 Konstytucji RP zakłada, że „Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania”, to de facto działania dotyczące polityki mieszkaniowej od czasu transformacji nakierowane były głównie na ten ostatni obszar, jakim jest dochodzenie do własnego lokum.
Ponadto większość programów mieszkaniowych realizowanych przez polski rząd w ciągu ostatnich lat była nakierowana na dostarczanie oferty mieszkań własnościowych dla młodych osób/rodzin. Realizowane były takie projekty, jak: Rodzina na Swoim, Mieszkania dla Młodych czy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Były to projekty, które pomijały potrzeby osób z innych grup wiekowych oraz osób z niepełnosprawnościami. […]
Na potrzeby zmieniające się wraz z wiekiem lokatorów może odpowiadać samorząd poprzez zwiększanie dostępności miejskich mieszkań: zarówno tych umieszczonych w zasobie komunalnym, jak i w zasobie Towarzystw Budownictwa Społecznego. Miejskie mieszkania są to mieszkania na wynajem, z czego większość – na wynajem długoterminowy. Dlatego to na samorządzie spoczywa odpowiedzialność testowania nowych rozwiązań mieszkaniowych. Jednym z nich mogą być kamienice oparte na miksie społecznym, które są przedmiotem niniejszego opracowania. […]“
Źródło (tu pełny tekst opracowania, poniżej dla orientacji w zawartości: Spis treści)