Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (1 października)
Wszystkiego Najlepszego, Drodzy Seniorzy: długich lat życia w zdrowiu, aktywności i dobrym samopoczuciu!
Życzy Wam Miejska Rada Seniorów
PS
Zaprosiliśmy dzisiaj (przejazd autokarem) symboliczną grupą Seniorów z Domów Pomocy Społecznej i Klubów Seniora – w tym 102-letnią Panią Kazimierę – do ‚Oazy’ w Strzeszynku na świąteczne spotkanie, w którym uczestniczyć będzie także Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. Chcemy wyrazić w ten sposób nasz szacunek dla ludzi starszych i chociaż w symbolicznej skali umilić Seniorom ten dzień gościną i koncertem.
Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora oraz 20 października jako Europejski Dzień Seniora.
Wszystkie daty mają jednak wspólny cel – kształtować społeczne postrzeganie osób starszych oraz podejmować wszelkie działania mające na celu zapewnienie im godnego życia. Do najważniejszych zadań należy więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku (zwłaszcza z ageizmem), ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego.
Obchody zwiastują też nieuchronną rewolucję demograficzną.
“Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych z ponad 20 krajów świata odbyła się przed dwoma laty 28 września 2014 w Watykanie Msza Święta i spotkanie dziadków i osób starszych z papieżem Franciszkiem.[…]
Franciszek wspomniał wówczas, m.in. o bolesnym problemie porzucania ludzi starszych. Nazwał to wręcz kryptoeutanazją.
Jest to – jak stwierdził – efekt współczesnej kultury, która odrzuca dzieci, młodych, nie dając im pracy, a także starców. Wszystko to robi się pod pretekstem zachowania zrównoważonego systemu gospodarczego. W centrum tego systemu nie znajduje się jednak człowiek, lecz pieniądz. Jest to system zgubny i dlatego wszyscy powinniśmy się mu przeciwstawić – powiedział papież.
– Jako chrześcijanie i jako obywatele mamy pokazać w sposób mądry i nowatorski, jak radzić sobie z tymi problemami – podkreślił Franciszek. – Naród, który nie chroni dziadków i nie traktuje ich dobrze, jest narodem bez przyszłości. Bo traci pamięć i wykorzenia się. Ale uwaga, waszym [Seniorów] z kolei zadaniem jest ożywianie w was tych korzeni. Poprzez modlitwę, lekturę Ewangelii, dzieła miłosierdzia. W ten sposób pozostaniemy żywymi drzewami, które również w starości nie przestają wydawać owoców. Jedną z najpiękniejszych rzeczy w życiu rodzinnym jest okazywać czułość dziecku i przyjmować gesty czułości ze strony dziadka i babci.[…]”
Kilka migawek ze spotkania:
|
|
|

Duszą towarzystwa okazała się 102-letnia Kazimiera Urbaniak: wiersze, dowcipy. Imponowała niezwykłą kondycją fizyczną i psychiczną.
|
|