Laureaci konkursu „Znaki Dobra“
„Organizator konkursu dziennikarskiego „Znaki Dobra”, którym jest kapituła powołana przez Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu i jej partner Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, po raz jedenasty już realizowały istotny cel: nagradzać publikacje i akcje prasowe tych autorów, którzy, ogólnie mówiąc, dzięki swoim tekstom i działaniom promują społeczne dobro i tego dobra przysparzają.
Kopalnią tematów społecznego dobra są setki publikacji i akcji prasowych w wielkopolskiej prasie regionalnej, lokalnej, samorządowej, studenckiej, parafialnej, także wydawanej przez stowarzyszenia i fundacje. Do tych właśnie zasobów sięgnęli organizatorzy „Znaków Dobra”, ukazując w tekstach nadesłanych na konkurs przykłady pomocy dla słabszych, uzależnionych, niepełnosprawnych, organizowania rodzin zastępczych i akcji dobroczynnych, wsparcia dla starszych, tworzenia przyjaznych wspólnot ludzkich, w których jest miejsce na dobro. Warto poznawać lokalne czasopi- sma i ich autorów, bo tam właśnie, w powiatach, gminach, parafiach i na wsiach często powstają istotne, ludzkie wartości. Tymczasem w mediach codziennych i państwowych, zajętych sensacjami politycznymi i kryminalnymi, znaki dobra bywają, niestety, marginalizowane.
Uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Znaki Dobra” odbyła się 21 kwietnia w siedzibie WSUS. Zaszczytną nagrodę Rektora Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu kapituła konkursu przyznała naszej autorce Karolinie Kasprzak za tekst „Młodzi wobec starości”, opublikowany w „Filantropie Naszych Czasów” w sierpniu 2016 roku. Jest to dla autorki jak i dla całego miesięcznika ogromne wyróżnienie. Cieszy nas tym bardziej, że od 23 lat, nie wiedząc o tym konkursie, systematycznie
realizowaliśmy ideę „Znaków Dobra” (i czynimy to nadal), służąc rehabilitacji społecznej osób z niepełnosprawnościami i publikując ich własne teksty. Karolina Kasprzak poświęciła swój tekst walce z wykluczeniem osób starszych i zarazem o bezwarunkowe uznanie ich godności. […]“
Pełny tekst art. Marcina Bajerowicza w miesięczniku ‚Filantrop‘ 2017 Nr 5, s. 6 czytaj TU