Koalicja ZaZieleń Poznań
„Szanowni Państwo, przedstawiamy cele, jakie stawia przed sobą nasza Koalicja i działania, jakie zamierzamy podjąć, by chronić i rozwijać zieleń w Poznaniu.CELE PROGRAMOWE KOALICJI ZAZIELEŃ POZNAŃ
Cel główny
- Ochrona obszarów o wartości przyrodniczej w mieście Poznań. Tereny zieleni tworzą system przyrodniczy Poznania, pełnią szereg funkcji – klimatycznych, biologicznych, hydrologicznych, społecznych, kulturotwórczych i mają bezpośredni wpływ na komfort życia i zdrowie mieszkańców. Tereny zieleni są wspólnym dobrem wszystkich mieszkańców i jako takie powinny podlegać bezwzględnej ochronie i szerokim konsultacjom w myśl demokracji głębokiej i partnerskiej.
Cele szczegółowe
- Obrona terenów zieleni przed zabudową.
Chcemy chronić tereny zieleni przed inwestycjami prowadzącymi do zmniejszania ich powierzchni lub zaburzania ich struktury, co przekłada się na obniżenie jakości życia i zdrowia mieszkańców. Będziemy podejmować kroki w celu wypracowania alternatywnych rozwiązań. - Zmiana nastawienia i sposobu działania władz Poznania i podległych im jednostek.
Pragniemy dążyć do zmiany sposobu działania Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych Poznania w kierunku uznania terenów zieleni za kluczowe dla zdrowia i jakości życia mieszkańców, przyznania priorytetu ich zachowaniu i ochronie, uspójnienia polityki w kontekście ochrony miasta przed skutkami zmian klimatycznych - Zmiana polityki zarządzania terenami zieleni miejskiej
– Chcemy doprowadzić do zmiany polityki zarządzania terenami zieleni miejskiej – by zieleń miejska była zakładana, utrzymywana i rewaloryzowania w poszanowaniu wartości przyrodniczych.
– Będziemy dążyć – w miarę możności we współpracy z jednostkami miejskimi – do powstania katalogu rozwiązań alternatywnych z zakresu niebiesko-zielonej infrastruktury i programu stopniowego wdrażania go oraz do przygotowania odpowiednich kampanii informacyjnych i działań edukacyjnych. – Podejmiemy działania zmierzające do zachowania i ochrony istniejącego drzewostanu, a także do podnoszenia jakości zieleni na terenach publicznych poprzez dążenie do: – opracowania standardów wykonywania prac na terenach zadrzewionych, – opracowania interaktywnej mapy drzew i udostępnienie jej mieszkańcom w otwartych zasobach, – opracowania szczegółowych zasad ochrony zwierząt w mieście.
– Będziemy przygotować i prezentować publicznie rekomendacje dotyczące alternatywnych rozwiązań dla obszarów konfliktowych. - Zwiększenie partycypacji obywatelskiej i usprawnienie dialogu miasto-mieszkańcy
– Będziemy dążyć do włączania mieszkańców i organizacji do rozmów jako partnerów w kształtowaniu zieleni miejskiej i usprawnienia dialogu miasto-mieszkańcy, poprzez m.in: – konsultacje społeczne z szerokim gronem mieszkańców w przypadku inwestycji na terenie zieleni wraz z prezentacją konsekwencji, – powołanie Rady ds. Zieleni przy Prezydencie Poznania, która podniosłaby działania na rzecz ochrony i rozwoju zieleni w mieście do wyższej niż obecna rangi i umożliwiła ich koordynację, – organizację kampanii informacyjnych nt roli jaką spełniają tereny zieleni w mieście, właściwych sposobów ich pielęgnacji, wsparcie działań edukacyjnych realizowanych przez inne podmioty.
- KZZP tworzy 8 stowarzyszeń oraz kilkanaście osób niestowarzyszonych, w tym przyrodnicy, dendrolodzy, architekci krajobrazu, architekci, psycholodzy i mieszkańcy Poznania, z których większość ma wykształcenie i doświadczenie w dziedzinach nauk przyrodniczych, projektowaniu zieleni miejskiej, ochronie przyrody i działalności społecznej.
- W skład Koalicji ZaZieleń Poznań wchodzą: – Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju; – Klub Przyrodników Koło Poznańskie; – Stowarzyszenie Urbanator; – Stowarzyszenie Zielony Grunwald; – Stowarzyszenie Kolektyw Kąpielisko; – Zielona Starołęka; – Inicjatywa Lokalna Stawy Umultowskie;
– Kolektyw Rozbrat; – Razem Poznań; – Osoby fizyczne.” - Źródło Fb Osiedla Stary Grunwald
- Por. wpisy pokrewne:
– nowość: ‚Zielony Budżet‘ w PBO 2021
– „Zielono mi“ – posiedzenie MRS poświęcone udziałowi Seniorów w trosce o zieleń Miasta