Kluby Seniora – aktywne życie z pasją
„Seniorzy coraz częściej organizują się i tworzą tętniące życiem Kluby Seniora. Członkowie tych stowarzyszeń zarażają się pasją, tworzą trwałe więzi przyjaźni, doskonale się bawią. W ramach działalności klubów seniora możliwe jest niemal wszystko. Seniorzy zbierają razem grzyby, organizują potańcówki, zbierają się na wieczorkach poetyckich.
Kluby seniora najczęściej organizowane są przy domach kultury lub osiedlowych klubach. Często spotkania osób starszych organizowane są także w ramach działalności parafialnej. Zainteresowani uczestnictwem w podobnych zgromadzeniach powinni szukać informacji w ośrodkach kultury i kościołach.
Dodatkowym atutem zgromadzeń seniorów jest możliwość spotkania się w ważnych dla każdego dniach, kiedy samotność jest szczególnie uciążliwa. Kluby seniorów organizują spotkania wigilijne, zabawy sylwestrowe, wielkanocne śniadania oraz czasem także imprezy na dzień solenizantów.
Członkowie klubów uczestniczą także w życiu kulturalnym, chodzą na koncerty, do kina, teatru. Najważniejsza jest jednak rodzinna atmosfera i możliwość zrobienia czegoś razem. Uczestnictwo we wspólnocie ofiaruje także poczucie jedności i przynależności do grupy, które jest bezcenne.
Kluby seniora umożliwiają także realizację własnych pasji. Stanowią źródło niewyczerpanych inspiracji, pole wymiany doświadczeń i poglądów.“
Za portalem seniorzy.pl
Komentarz:
W Poznaniu znajduje się ponad 80 Klubów Seniora, a i tak nie jest to zapewne pełna ich liczba. Nie do wszystkich można się jednak zapisać. Czasem ograniczone możliwości lokalowe Klubu i jego szczupłe wyposażenie nie pozwalają przyjąć wszystkich zainteresowanych Seniorów. Mamy jednak nadzieję, że rosnące zapotrzebowanie na uczestnictwo w Klubach będzie je systematycznie zmieniać, a udzielane wsparcie ze strony CIS ułatwi to zadanie.
Teleadresowy wykaz rozpoznanych Klubów Seniora znajduje się w publikacji książkowej mającej już trzy wydania: „Poznański przewodnik seniorki i seniora“. Oprac CIS+ konsultacja z MRS. Poznań: Centrum Inicjatyw Senioralnych, 2018, s. 149-154.
Z pełnotekstowej wresji online ‚Poznańskiego przewodnika‘ można skorzystać TU
O podobnych przewodnikach z innych polskich miast czytaj – TU
Uwaga: aktualny kontakt (numer telefonu, e-mail do konkretnego Klubu Seniora) można uzyskać pod numerami tel.: 517 068 827; 61 842 35 09 lub bezpośrednio w CIS przy ul. Mielżyńskiego 24.
Przedstawiciele KS spotykają się kilka razy w roku na swoim Forum. Zob. info o siedemnastym z września 2019 roku – TU