Każdy zasługuje na szansę

logo fundacji filantrop

„W tym roku obchodzono 20 rocznicę ogłoszenia przez Marka Kotańskiego 14 kwietnia Dniem Ludzi Bezdomnych. Stowarzyszenie „Monar”, którego był założycielem, zorganizowało na tę okoliczność trzy ogólnopolskie seminaria – w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu pod wspólnym hasłem: „Bezdomność nie zaczyna się jesienią i nie kończy wiosną”. […]w Poznaniu [rozmawiano] o izolacji osób starszych (seminarium „Różne odcienie starości”. […]

Interesujące były wnioski dotyczące tematu „Opieka czy samopomoc w organizacji wsparcia dla osób w podeszłym wieku?”. Tu eksperci jednogłośnie stwierdzili, że w tych dwóch sferach nie można dokonywać wyboru. Mówiąc o konieczności zapewnienia całodobowej opieki trzeba mieć na uwadze poszukiwanie rozwiązań w zasobach otoczenia. Niestety, praktyka pokazuje, że te zasoby okazują się niewystarczające, a fatalnie działający system pomocy w naszym kraju zostawia człowiekowi starszemu jedną tylko alternatywę – pobyt w domu pomocy społecznej.

Mgr Holajda zwróciła uwagę, że wsparcie z zewnątrz oraz usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania nie pozwolą na zaspokojenie wszystkich najważniejszych potrzeb. Niezbędne jest wdrożenie tych usług w systemie całodobowym, co znajdowałoby uzasadnienie w sytuacjach doraźnych. Brakuje całodobowych placówek, w których osoby starsze mogłyby otrzymać pomoc w nagłych przypadkach. Funkcjonujące ośrodki interwencji kryzysowej nie są przygotowane na wsparcie seniorów, szczególnie z zaawansowaną chorobą Alzheimera. To właśnie schorzenie zostało uznane przez jednego z przedstawicieli instytucji publicznej, o zgrozo, za chorobę rzadką. Tymczasem, według danych szacunkowych, na Alzheimera cierpi około 350 tysięcy osób w Polsce, a w samym Poznaniu – mniej więcej 10 tysięcy. Co trzeci 60-latek nie jest w pełni sprawny.

Nie da się ukryć, że zagadnienie całodobowej opieki nad osobami starszymi, tak jak i niesamodzielnymi z powodu złożonej niepełnosprawności, jest kwestią wymagającą pilnego rozwiązania. Problem ten wyraźnie zaznaczył się w momencie oddzielenia opieki środowiskowej od medycznej, gdy ta ostatnia przybrała charakter komercyjny. Ciężar odpowiedzialności za niewystarczające wsparcie spadł na opiekę środowiskową. Zdaniem panelistów konieczne jest wypracowanie nowego podejścia w opiece długoterminowej nad osobą niesamodzielną. Największą przeszkodą w powoływaniu ośrodków całodobowego wsparcia są nie tyle pieniądze, ile znalezienie odpowiedniego lokalu. Aby opiekę nad starszymi można było zabezpieczyć, trzeba zmian legislacyjnych.

Lukę w systemie wsparcia stanowi ponadto brak profesjonalnej pomocy dla opiekunów osób starszych i przewlekle chorych. Niezaspokojona jest także potrzeba emocjonalnego oraz duchowego wsparcia, często pomijana w strategiach dotyczących form pomocy dla osób starszych i ich otoczenia. W szpitalach wielospecjalistycznych powinny działać zespoły konsultacyjne, w skład których wchodzi pielęgniarka geriatryczna, pracownik socjalny, fizjoterapeuta itd. […]“

Pełny tekst art. Karoliny Kasprzak w ‚Filantropie‘ 2016 Nr 5, s. 9 TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *