Kampania na rzecz Odpowiedzialnej Sprzedaży Alkoholu – kontynuacja
Zaproszenie do wszystkich poznańskich Klubów Seniora (ok. 70), UTW (8), Kół Emeryta (19) i NGO pracujących na rzecz Seniorów (ponad 40); lista – zob. ‚Poznański przewodnik seniorki i seniora. Poznań 2016, s. 142-151. Przewodnik można otrzymać nieodpłatnie w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24).
„[…] 12 grudnia 2016 r. podczas konferencji podsumowującej realizację I etapu ww. kampanii została utworzona Poznańska Koalicja na rzecz Odpowiedzialnej Sprzedaży Alkoholu. Jej inicjatorami stały się dwa współpracujące ze sobą środowiska – rodziców oraz aktywnych seniorów, skupione wokół Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „RoPSAN – Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim” i Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu.
Zapraszamy wszystkie poznańskie Kluby Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz organizacje i środowiska senioralne do aktywnego włączenia się do ww. kampanii. Ranga tego problemu i możliwości, jakie otwiera przed nami wspomniana powyżej Poznańska Koalicja stanowią ważną przesłankę, aby zaangażować się do tego zadania i skutecznie wpłynąć na zmianę tej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, iż problem bezpieczeństwa na drogach to jeden z najważniejszych problemów społecznych, który dotyczy każdego mieszkańca naszego miasta. Nietrzeźwi kierowcy co roku są sprawcami kilkuset śmiertelnych wypadków na drogach. Niestety wielu z nas nie wie, jak zareagować, kiedy na naszych oczach „pijany kierowca” kupuje alkohol w sklepie lub na stacji benzynowej. Co gorsze, nie wiedzą tego również sprzedawcy pracujący w sklepach. Niektórzy traktują go „ze zrozumieniem”, inni z pobłażaniem lub obojętnością. To musi się zmienić i wspólnie możemy do takiej zmiany doprowadzić.
Podjęcie przez Państwa działań interwencyjnych w ww. zakresie pomogłoby realnie ograniczyć skalę tego niebezpiecznego zjawiska, pokazując także wielki społeczny kapitał, jaki tworzą poznańscy Seniorzy. Być może problem ten warto byłoby także poddać szerszej dyskusji, np. w ramach debaty nt odpowiedzialności osób sprzedających alkohol nietrzeźwym kierowcom oraz reakcji społecznych, jakie w danej chwili byłyby najbardziej pożądane.
Jesteśmy przekonani, że takie działania mają głęboki sens, a nasze wcześniejsze doświadczenia z innych miast, w których realizowaliśmy podobne projekty pokazują, że jest to bardzo skuteczny sposób na zmianę postaw i zachowań sprzedawców w wielu sklepach. Idea „społecznej interwencji”, którą próbujemy realizować w praktyce ma także pełne poparcie ze strony Urzędu Miasta Poznania, który dofinansowuje realizację ww. projektu. Kluby i organizacje, które aktywnie włączą się do naszych działań otrzymają od Stowarzyszenia „RoPSAN” specjalny Certyfikat „Klub Nieobojętnych Seniorów” podpisany przez Prezydenta Miasta Poznania oraz Partnerów ww. kampanii. […]“
Pełny tekst ulotki-zaproszenia z praktycznymi wskazówkami – czytaj TU