Jest ustawa o osobach starszych, ale…
„11 września 2015 r. sejm przegłosował ustawę o osobach starszych, która wprowadza obowiązek systematycznego monitorowania sytuacji społecznej seniorów. [ Dz.U. 2015 nr 0 poz. 1705 – zob.: TU ] Ustawa powstała w Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej kierowanej wówczas przez posła Mi- chała Szczerbę. Wprowadzone do niej zapisy definiują osobę starszą, za którą uważa się – zgodnie z najbardziej upowszechnionymi klasyfikacjami międzynarodowymi – osoby posiadające 60 i więcej lat. Sprecyzowanie wieku daje możliwość bardziej precyzyjnego badania sytuacji osób starszych, które w imieniu premiera będzie wykonywał minister pracy i polityki społecznej. Każdego roku, do końca października, ma on informować obie izby parlamentu o sytuacji osób starszych w Polsce. Przygotowana informacja ma dotyczyć takich spraw jak aktywność społeczna i zawodowa, poziom wsparcia społecznego, zdrowie. [Dokładny wykaz obszarów zawiera art. 5 ustawy przytoczony poniżej].
Niestety, w styczniu 2016 roku nie było jeszcze rozpoczętych prac nad rozporządzeniem, które pozwoliłoby zrealizować zapisy ustawy, tj. objąć monitoringiem 13 wskazanych przez nie obszarów. O przyspieszenie dyskusji i prac nad projektem rozporządzenia do ustawy apelowali na posiedzeniach Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej eksperci, a także reprezentanci organizacji senioralnych deklarujących udział w konsultacjach treści rozporządzenia. Uczestnicy obrad przekonywali, że wiele zadań ustawy wymaga opracowania szczegółowej metodologii badania sytuacji osób starszych, a samo przeprowadzenie monitoringu trzeba będzie przekazać kilku ministerstwom lub też innym instytucjom. W związku z czym pracy nie da się wykonać w ciągu kilku miesięcy.“
Info za: Barbara Dziubińska ,Aktualności“. In: ‚Polityka Senioralna‘ 2016 Nr 1, s. 14.
“Art. 5. 1. Rada Ministrów corocznie, do dnia 31 października, przedstawia Sejmowi i Senatowi informację o sytuacji starszych, w szczególności w oparciu o monitorowanie, o którym mowa w art. 2 i art. 3.
- Przedmiotem informacji o sytuacji osób starszych jest w szczególności:
1) sytuacja demograficzna społeczeństwa i struktura demograficzna według wieku populacji osób starszych, prognozy na kolejne lata oraz implikacje zmian demograficznych dla polityki państwa;
2) sytuacja dochodowa, warunki bytu, w tym warunki mieszkaniowe;
3) aktywność zawodowa;
4) sytuacja rodzinna i struktura gospodarstw domowych;
5) stan zdrowia i jego uwarunkowania oraz jakość życia związana ze zdrowiem, w tym dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
6) dostępność i poziom usług socjalnych, w tym opiekuńczych;
7) sytuacja osób niepełnosprawnych i ich opiekunów;
8) aktywność społeczna i obywatelska;
9) aktywność edukacyjna i kulturalna;
10) aktywność sportowa i rekreacyjna;
11) równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek;
12) ocena realizacji polityki senioralnej, w tym wniosków i rekomendacji sformułowanych w poprzedniej informacji;
13) wnioski i rekomendacje dotyczące przyszłych zadań i inicjatyw, które należy podjąć w celu kształtowania warunków godnego i zdrowego starzenia się.
- Informacja Rady Ministrów podawana jest do wiadomości publicznej.”