Jakie mieszkania na starość. Bierzmy przykład z Francji i Austrii

„Do tej pory w naszym kraju powstawały programy mieszkaniowe adresowane głównie do ludzi młodych. Czas pomyśleć także o seniorach. Wzorem mogą być np. francuskie i austriackie rozwiązania.

Fot. materiały prasowe ‚GW’

Residence Seniors „Les Sables d’Or” w podparyskim Villeneuve-le-Roi jest jednym z wielu tego typu obiektów, które w ostatnich latach powstały we Francji.

Rezydencję ‚Les Sables d’Or’ w Villeneuve-le-Roi zbudowała Grupa Aegide, w której najwięcej udziałów (ponad 38 proc.) ma firma deweloperska Nexity. Operatorem tej rezydencji jest spółka-córka Aegide – Domitys. Obecnie zarządza ona 38 podobnymi rezydencjami w całej Francji.
|

|
|

Bynajmniej nie są to prywatne domy opieki, które u nas powstają jak grzyby pod deszczu. Françoise Cannone z firmy Domitys, która zarządza tą rezydencją, podkreśla, że nie jest ona placówką medyczną. Podstawą jest samodzielność mieszkających tu seniorów i to mimo że ich średnia wieku wynosi 82 lata, a najstarsza mieszkanka ma… 105 lat.

Po wejściu do budynku w oczy rzuca się recepcja, która pełni rolę centrum koordynacyjnego. Oczywiście czynna jest przez całą dobę. Françoise Cannone tłumaczy, że mieszkańcy mogą tu zgłaszać swoje problemy, np. gdy potrzebują pomocy lekarskiej albo trzeba usunąć jakąś usterkę w mieszkaniu. W budynku jest 110 lokali – od jedno- do trzypokojowych. Są one własnością inwestorów, najczęściej indywidualnych, którzy traktują je jako lokatę kapitału. Seniorzy są zaś zwykłymi najemcami. Każdy lokal ma balkon. Są też łazienka i kuchnia dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. […]

[…] wzorem dla Polski może być Austria, gdzie – podobnie jak u nas – domy opieki traktowane są jako ostateczność. Poza tym te prywatne nie są wcale takie tanie – u nas, w zależności od standardu, 2-5 tys. zł miesięcznie. W Austrii rząd stworzył więc system dopłat do adaptacji mieszkań do potrzeb seniorów. Mogą oni liczyć na dopłatę w wysokości nawet 4 tys. euro na jedno mieszkanie. […]“

Pełny tekst tego bardzo ciekawego i inspirującego artykułu Marka Wielgo czytaj w ‚Gazecie Wyborczej‘ z 20.01.2018 – TU 

Komentarz:

Zachęcamy Państwa Seniorów do śledzenia naszej strony, na której w najbliższym czasie ukaże się ważna informacja: o możliwości uzyskania ze środków Miasta bezzwrotnego granu w wysokości 10 tys. zł na ‚adaptację mieszkania do starości‘. Remont taki będzie można przeprowadzić w 2018 roku  w ponad 100 mieszkaniach Seniorów. Piszemy o tym w przekonaniu, że będzie to już coroczna praktyka.

Dla przypomnienia inicjatywy zob. TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *