Jak sobie przedłużyć datę ważności

„[…] Ile razy słyszeliśmy, że społeczeństwo się starzeje? Ta fraza jest tak ograna, że wpada w ucho, nie wywołując głębszego zastanowienia. A powinna: w roku 2020 ponad milion Polaków będzie dobiegać 90. W roku 2035 co czwarty mieszkaniec kraju będzie miał ukończone 65 lat!

Co zrobić, żeby rosnąca rzesza emerytów cieszyła się dobrym zdrowiem i wysoką jakością życia? Hmm, problem w tym, że Polska nie dorobiła się dotąd strategii w tym zakresie. […]

PEKA_seniorzy-752x440

Jacy są polscy seniorzy? 

Wreszcie widać światełko w tunelu. Kilka tygodni temu ruszył ogólnopolski projekt badawczy PolSenior [więcej o projekcie – kliknij nazwę]na który 12 mln zł przeznaczyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Jego głównym celem jest rozpoznanie, jak wygląda polska starość, opis sytuacji – mówi koordynator PolSeniora, dr Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej. – W projekt zaangażowanych jest 40 ośrodków z całej Polski. Przez trzy lata przebadamy ponad 5 tys. osób w wieku 65-90 lat.

Będą to badania z najróżniejszych dziedzin: od demografii, przez wszystkie działy medycyny, po socjologię i ekonomię – podkreśla dr Mossakowska. Wyniki zebrane w formie ankiet i analiz lekarskich posłużą do opracowania raportu dla władz i organizacji zajmujących się polityką społeczną i zdrowotną w Polsce. Rząd, samorządy, działacze społeczni, naukowcy i lekarze otrzymają wiedzę niezbędną do tego, by polscy seniorzy mogli jak najdłużej żyć w komforcie i zdrowiu. Pytanie tylko, czy ją wykorzystają.”

Cały tekst Piotra Kossobudzkiego w ‘GW’ czytaj TU

Nadto, zob. wybór ciekawych publikacji z linkami do pełnych tekstów nt projektu “PolSenior: Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce” (dzisiaj już zakończonego) TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *