Innowacje społeczne i bezpieczeństwo socjalne osób starszych na terenach wiejskich

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pragniemy zwrócić uwagę członków Gminnych Rad Seniorów działających na terenach wiejskich Wielkopolski na bogate źródło inspiracji dla ich pracy społecznej, jakim jest poniższy raport:

Innowacje społeczne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego osobom starszym na obszarach wiejskich w wybranych krajach europejskich

Raport przygotowany przez PCG Polska Sp. z o.o. na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Opracowły: Agata Miśkowiec, Ewa Rogalska, Magda Suchacka.

Warszawa, grudzień 2016

Autorki we wstępie napisały:

„Szanowni Czytelnicy,

Oddajemy w Państwa ręce Raport z przeglądu innowacji społecznych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego osobom starszym na obszarach wiejskich i słabo zaludnionych w wybranych krajach europejskich, który został przygotowany na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Opracowanie ma na celu nie tylko dostarczyć wiedzę w zakresie realizacji polityki senioralnej wobec mieszkańców wsi, ale także zainspirować do refleksji, inicjowania nowych instrumentów polityki społecznej i zdrowotnej oraz do podjęcia proaktywnych działań lokalnych na podstawie doświadczeń z Francji, Niemiec, Włoch, Szwecji, Finlandii i Hiszpanii.

Problem starzenia się populacji, przed którym stanęła większość krajów europejskich, w tym Polska, stawia przed władzami wszystkich szczebli oraz całym społeczeństwem nowe wyzwania. Wymagają one podejmowania różnorodnych działań mających na celu podtrzymanie aktywności społecznej i zawodowej osób starszych, zapewnienie im dobrej jakości życia oraz łatwiejszego dostępu do infrastruktury społecznej, w tym opieki długoterminowej.

Wyzwania te nabierają nowego kontekstu, jeśli na nieuchronne zmiany demograficzne spojrzymy przez pryzmat cech charakterystycznych dla polskiej wsi (ze swoimi barierami, ale także olbrzymim potencjałem rozwojowym). To właśnie zawężenie tematyki niniejszej publikacji związanej ze starzeniem się społeczeństwa do terenów wiejskich i słabo zaludnionych stanowi krok w stronę bardzo potrzebnego uwzględnienia specyfiki tych terenów w planowaniu i realizacji polityki senioralnej w Polsce. W ostatnich latach o zmianach demograficznych w naszym kraju mówi się coraz więcej. Starzenie się na terenach wiejskich ze swoimi specyficznymi przejawami oraz niezbędnymi interwencjami pozostawało do tej pory na marginesie tej dyskusji. […]”

Pełny tekst (131 stron, 4,3 MB) tej publikacji można pobrać i czytać TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *