Informacja o programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ‘Kultura Dostępna’

“W związku ze zdiagnozowanym niskim poziomem uczestnictwa Polaków w kulturze w porównaniu do obywateli innych krajów Unii Europejskiej („Cultural Access and participation”, Eurobarometer, 2014) Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło wdrażanie programu ‘Kultura Dostępna’.

Jego celem jest niwelowanie barier, poszerzenie oferty darmowych i tanich wydarzeń kulturalnych oraz rozbudowanie infrastruktury służącej kulturze w Polsce. Zgodnie z jego założeniami powstaje nowa usługa publiczna, czyli pakiet działań skierowanych do społeczeństwa oraz portal o charakterze informacyjno-edukacyjnym.“ Źródło

Jednym z działań w ramach programu ‘Kultura Dostępna’ jest serwis internetowy uznany za jego podstawowe narzędzie i równocześnie jego siłę nośną.  Zawiera on wyszukiwarkę bezpłatnych ofert kulturalnych oraz mechanizmy redystrybucji informacji off-line przez sieć partnerów i lokalnych aktywistów.  Dzięki automatycznie lokalizującej wyszukiwarce znajdą Państwo niedrogie/bezpłatne wydarzenia w pobliżu swego miejsca zamieszkania. Warto tu często zaglądać!

Sam portal http://kulturadostepna.pl  uruchomiony  24 czerwca 2015 r. i  systematycznie rozbudowywany  prezentuje listy instytucji kultury pod kątem ich dostępności oraz internetowe źródła kultury dostępne on-line.

Prowadzony jest także od 15 kwietnia br. profil na Facebooku.

Bez wychodzenia z domu można również przenieść się do Cyfrowej Biblioteki Narodowej ‘Polona’, której zeskanowany zasób części skarbca i magazynów BN liczył na dzień 23 lipca br. 865 tys. obiektów. Każdego dnia liczba ta zwiększa się o ok. 2 tys.

Zob. też  2,5 mln zbiory  130 innych polskich bibliotek cyfrowych, w tym 260-tysięczne repozytorium Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (TU), a także kilkudziesięciomilionowy zasób Cyfrowej Biblioteki Unii EuropejskiejEuropeany  gromadzony i wspólnie rozwijany na bieżąco przez ponad 2,5 tys. instytucji dziedzictwa narodowego krajów Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *