I Wielkopolskie Forum Seniora. ‚Głos Wielkopolski‘ działa na rzecz dojrzałych Wielkopolan

„Głos Wielkopolski” jest organizatorem I Wielkopolskiego Forum Seniora, nad którym honorowy patronat objął Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego i prof. dr hab. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dziś wizerunek osób 60+ i więcej zmienia się z roku na rok. To teraz aktywni w wielu dziedzinach ludzie. Chcą być na bieżąco z najnowszymi wynalazkami techniki, uczą się, dbają o swoje zdrowie, podróżują, uprawiają sporty. Mają swoje potrzeby, oczekiwania, zainteresowania i wreszcie czas, żeby je spełniać lub rozwijać. To najliczniejsza grupa społeczna w naszym regionie. – Seniorzy to grupa nie tylko coraz liczniejsza, ale też coraz bardziej aktywna, a w związku z tym wymagająca coraz większej uwagi.

Dlatego właśnie „Głos Wielkopolski” wraz z Urzędem Marszałkowskim i Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu postanowił zorganizować I Wielkopolskie Forum Seniora – mówi Marek Rodwald, prezes Polska Press Poznań. – Warto podkreślić, że wydarzenie to nie ma charakteru komercyjnego, jak wiele imprez organizowanych obecnie dla tej grupy społecznej, ale wyłącznie charakter edukacyjny i informacyjny. Na tym forum dominuje tematyka zdrowotna, ale już myślimy o tematach przewodnich na kolejne spotkania. Drugą edycję planujemy wstępnie na tegoroczną jesień. Chcielibyśmy, by nasze Forum na stałe wpisało się w kalendarz wielkopolskich działań prosenioralnych.

– Wielkopolscy seniorzy to też duża rzesza naszych wiernych czytelników – po „Głos Wielkopolski” sięgają co dzień bardzo chętnie i licznie, dlatego chcemy włączyć się w działania na ich rzecz – dodaje Adam Pawłowski, redaktor naczelny „Głosu”.

– A to nie pierwsza taka nasza inicjatywa. Z powodzeniem organizowaliśmy już na przykład „Klub kinomana”, spotkania filmowe dla ludzi dojrzałych.

– Z radością przyjąłem pomysł zorganizowania Wielkopolskiego Forum Seniora – mówi Marek Woźniak. – Cieszy mnie, że nasi seniorzy, których w samym Poznaniu jest aż 140 tysięcy, zrywają za stereotypem ludzi słabych i bezradnych, domagających się jedynie wsparcia, a stają się grupą, która głośno mówi o swoich prawach i zwyczajnej potrzebie pełnoprawnego uczestnictwa w przestrzeni publicznej, nie redukując swych oczekiwań tylko do oferty ośrodków pomocy społecznej. Ale też i nasi seniorzy mają długą tradycję budowania swej siły – to w Wielkopolsce, w Poznaniu już 11 lat temu powstała pierwsza w kraju Miejska Rada Seniorów. Także Samorząd Województwa Wielkopolskiego pilnie słucha ich głosu – włącza się w organizację przeróżnych inicjatyw, które aktywizują seniorów i troszczą się o jakość i godność ich życia, tworząc nie incydentalne wydarzenia, ale kompleksową politykę senioralną. Przypomnę tylko te najnowsze: organizację Pierwszego Forum Gminnych i Miejskich Rad Seniorów jesienią ubiegłego roku i powstanie e-platformy edukacyjnej „Moodle” [ https://senior.um.poznan.pl ] czy powołanie wiosną tego roku Wielkopolskiego Zespołu Ekspertów do spraw polityki senioralnej. […]“

Pełny tekst artykułu Mileny Kochanowskiej nt forum, które odbyło się 29 maja, w godz. 9-15 w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego przy alei Niepodległości 34 w Poznaniu, czytaj w ‚Głosie Wielkopolskim‘ – TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *